Трчање или пешачење - што е подобро за телото?

А.С.
/ 04.12.2022 / 15:13

И двете вежби се корисни.

Предности на пешачењето

Одењето на прошетка нуди безброј здравствени придобивки.

Едноставната прошетка има многу придобивки за телото - го подигнува расположението, ги подобрува когнитивните функции, го намалува крвниот притисок, па дури и ни помага да спиеме подобро.

Друга придобивка од пешачењето е тоа што го поддржува здравјето на коските. Одење, трчање и планинарење може да ги зајакнат коските со зголемување на минералната густина на коските. Посилните коски создаваат поцврст скелет кој е поотпорен на падови и скршеници.

Предности на трчањето

Релативно брзо согорува калории. Во просек, со трчање се согоруваат речиси двојно повеќе калории отколку со пешачењето.

Исто така, една студија објавена во International Journal of Environmental Research and Public Health во 2020 година покажа дека трчањето значително влијае на менталното здравје, особено на намалување на стресот, анксиозноста и депресијата.

Тоа е затоа што вежбањето како трчање ја подобрува циркулацијата на крвта во мозокот, што го зголемува вашето расположение и ви помага подобро да управувате со стресните ситуации.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Фит

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Read more

Навистина се слабее пет килограми со пешачење секој ден цел месец

Read more

Какви тренинзи нема да ви помогнат во слабеењето?

Read more

Стопете 500 калории со 30 минути вежбање во домашни услови

Read more
 

Магазин

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе