Тренирате гладни? Тоа не е најдобра идеја!

Постојаната дилема на сите љубители на тренингот е - дали треба да јадете пред и после истиот. Нутриционистите се едногласни за еден факт - ако сакате да постигнете максимална ефикасност при тренингот, треба да се јаде, но вие не треба да го игнорирате  типот на храна, пред и после тренинг. „Junk“ храна? Воопшто не!

Пред тренинг треба да земете хранлив оброк, кој нема да го оптоварува стомакот, а вашите мускули ќе ја имаат потребната "енергија" за трошење. Економски спакуваните Виталиа Мусли со сирови семиња и плодови се вистинска увертира за успешен тренинг.

Од неколку причини - комбинација на неколку видови целозрнести жита, големи количини на диетални влакна и извор на протеини од растително потекло. Покрај тоа, можете да изберете вкус кој најмногу ви одговара, и постојат пет - Мусли Класик, Егзотик мусли, Мусли Шумско овошје, Мусли со јаткасто овошје и Мусли чоколадо.

Мусли Класик содржи сушено овошје (суво грозје, сливи, јаболка), кое е дополнителен извор на енергија. Мусли Егзотик, меѓу другото, се состојат од сирови листови од кокос, кои се извор на здрави заситени масти идеални за регулирање на метаболизмот на мастите. Мусли Шумско овошје содржат голема количина на влакна и се одличен извор на витамини Б, К, Е, Д, кои помагаат во различни метаболички функции. Мусли Јаткасто овошје содржат 17% сирови јатки, кои се извор на протеини,  омега 3 и 6 масни киселини. Мусли чоколадо содржат 20% чоколадо - богати со полифеноли и ендорфини да го стимулираат лачењето на серотонин (хормон на среќа).

Откако ќе го нахраните вашето тело добро и завршите со интензивен тренинг, до првиот посеопфатен оброк, почастете се со вкусните Виталиа Raw Bars.

Raw bars – сировите вегански плочки се достапни во многу комбинации на вкусови - урма, орев, јагода и киноа; урма, бадеми, чиа и какао или урма, смоква, амарант и индиски орев.

Зошто овие плочки претставуваат здрава замена за обичните слатки?

Бидејќи се “cold pressed”, односно минимално обработени и ги содржат сите оригинални ензими и хранливи материи. Содржат повеќе од 80% овошје, a главната состојка на трите комбинации e урмата, која обезбедува 11% од дневните дози на железо, минерали - калциум и магнезиум и витамини Б и Е.

Нека твојата здрава исхрана помине во мала навика, а мотото на секој оброк е – JUNK FREE, GUILT FREE!

 

*Промотивен текст

реклама

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Read more

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Read more

Здравје

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Read more

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Read more

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Read more

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Читај повеќе

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Читај повеќе

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 рецепти за крофни

Читај повеќе

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе
  • play_arrow

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Читај повеќе

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Читај повеќе