Трет ден протести пред бугарската Влада

Трет ден по ред стотици демонстранти се собраа пред зградата на Министерскиот совет во Софија, јави агенцијата Бгнес.

Пред зградата е распореден полициски кордон.

Според агенцијата, граѓаните скандираат „Оставка” и „Мафија” и вејат бугарски и црни знамиња.

Протестот засега е мирен. 

Полицијата во Бугарија вчера уапси 18 лица по помалите судири за време на протестот против корупција во центарот на Софија, недалеку од местото каде што се собраа приврзаниците на бугарската Влада.

Демонстрантите се собраа откако, по наредба на обвинителството, беше извршена рација во канцеларијата на бугарскиот претседател Румен Радев, кој често ја критикува Владата.

Владејачката партија ГЕРБ, од чии редови доаѓа премиерот Бојко Борисов, соопшти дека Радев подгрева политичка криза која, како што истакна оваа централно-десничарска партија, „може да биде само во служба на сомнителни деловни интереси“.

– Корупцијата, рекетирањето од страна на обвинителите и непостапувањето против крадците… како и недостигот на правда, е она на што луѓето се спротивставија, рече Радев.

Remote video URL
реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Регион

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Read more

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Read more

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Read more

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи

Read more

Вести

  • play_arrow
  • filter

Протестите во Чикаго се претворија во масовна пљачка, уапсени над 100 лица

Читај повеќе

Активни 3.327 случаи со COVID-19, нема оправдување за тие кои не носат маска

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност, температури до 35°C

Читај повеќе

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе