Трет пораз за македонските ракометари на СП во Египет

Македонската ракометна репрезентација попладнево го забележа третиот пораз на Мундијалот во Египет и прв во Главната фаза. Подобри од избраниците на селекторот Данило Брестовац беа словенечките ракометари кои и пред средбата важеа за големи фаворити.

Отпорот на македонските репрезентативци траеше дваесетина минути во првото полувреме во кое на два-три наврати имаа и два гола предност. Во финишот на првиот дел Словенија направи серија од 4:0 и на полувреме замина со водство 13:9.

Предноста на Словенците растеше од почетокот на второто полувреме, за во последната 60. минута да изнесува највисоки 10 голови.

Најефикасен кај победникот беше Драган Гајиќ со седум гола, во поразениот тим се истакна Кирил Лазаров со пет гола.

До крајот на денот ќе се одиграат и другите два натпревара од првото коло во групата 4:

Русија – Египет (почеток 18 часот)
Шведска – Белорусија (почеток 20:30 часот).

реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Ракомет

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Read more

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Read more

Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Read more

Познати двојките за стартот на ракометниот куп

Read more
 

Спорт

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Читај повеќе

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Читај повеќе

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе