Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Производителите на вакцини, претставници на најважните светски здравствени институции и водачи на земји низ целиот свет сѐ уште немаат заеднички став дали и колку е потребна третата доза.

Бројот на земји во кои повеќе од половина од населението е целосно вакцинирано - со две дози - е сѐ уште мал, но контроверзноста околу третата доза на вакцината против COVID-19 се вжештува низ целиот свет, бидејќи се шири позаразниот делта сој.

Експертите, здравствените институции, производителите на вакцини и политичките лидери сѐ уште немаат заеднички став по ова прашање, иако во некои земји, како што е Србија, помина половина година од вакцинацијата на првите заинтересирани граѓани.

На 4 август, Светската здравствена организација повика да се почека за третата доза вакцини до крајот на септември, за да има вакцини за секого.

Таа пауза ќе овозможи да има најмалку 10% вакцинирани во секоја земја, рече шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

„Ја разбирам загриженоста на сите влади и желбата да се заштитат луѓето од делта сојот, но не можеме да прифатиме дека земјите кои веќе го искористија поголемиот дел од светските резерви на вакцини го користат уште повеќе“, рече Гебрејесус.

Во Србија, Кризниот штаб за одбрана од коронавирусот издаде препорака на крајот на јули дека третата доза треба да ја примат хронично болни пациенти, пациенти кои имале трансплантација и пациенти со малигни заболувања - шест месеци по добивањето на втората доза.

„Тоа се луѓе чиј имунитет по вакцинацијата е пократок“, рече епидемиологот Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, министер за социјални работи во Владата на Србија.

Дали употребата на третата доза од вакцината ќе се прошири и на други групи, ќе зависи од истражувањето спроведено во светот, додаде таа.

Националниот координативен тим за имунизација во Србија препорача трета доза од вакцините Pfizer или Moderna, кои треба да пристигнат во Србија наесен.

Според официјалните податоци, до 4 август во Србија биле издадени вкупно 5.562.125 дози, а 2.714.591 лице биле ревакцинирани.

Според податоците на Здравствениот центар во Врање, до 23 јули годинава на вакциналниот пункт во Спортската сала во овој град, вкупно со првата доза вакцинирани се 12.006 македонски граѓани, додека со втората доза вакцинирани се 9.392 наши државјани. Македонските граѓани масовно се вакцинираа и на Белградскиот саем и во Ниш.

Што носи третата доза?

Епидемиологот Зоран Радовановиќ вели дека истражувањата покажале дека во сите вакцини, титарот на антитела, заштитната моќ на вакцината, се намалува по 250 до 270 дена.

Затоа е добра одлуката на Кризниот штаб да им даде трета доза на оние кои се најзагрозени шест месеци по втората доза на вакцината, рече Радовановиќ.

За време на дискусијата за потребата да се даде трета доза од вакцината, имунологот Емина Милошевиќ посочи дека е важна, но дека „првите две се многу поважни и затоа е клучно да се убедат луѓето воопшто да се вакцинираат“.

Таа вели дека сѐ уште нема податоци за комбинирање на третата доза, која е различна од првите две.

Досега, немаше проблеми кога вакцините се комбинираат во две дози, како што се Pfizer и Astra Zeneca, објаснува таа, но нема доволно студии за да се одговори дали третата доза треба да се даде на сите или само на најранливите групи.

Сепак, наведува дека властите можат лесно да ги анализираат статистичките податоци ако ги споредат имињата на вакцинираните, болните и оние кои биле хоспитализирани.

Директното следење на имунолошките фактори е она што е скапо, треба да се направи, објаснува Милошевиќ.

„Но, во ситуацијата во која се наоѓаме, каде што парите се секогаш проблем, она што може да се направи е да ги додадеме сите параметри во една - дали некое лице е болно или не, дали е позитивно, дали е асимптоматско или не е асимптоматско, а е вакцинирано“.

Меѓу невакцинираните има здравствени работници, а претседателот на Сојузот на лекари и фармацевти, Раде Паниќ, тврди дека недовербата во системот е посебен проблем.

„Од 80 до 90 проценти од лекарите, според моите податоци, се вакцинирани, и значително помалку немедицински персонал“, вели тој.

Секој здравствен работник кој се потпира на етиката, смета Паниќ, треба да се вакцинира и да го прифати ризикот од вакцината.

„Споредете ги последиците од болеста и последиците од вакцината“, додаде тој за време на дебатата.

Што велат институциите?

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, повика да се прекине buster вакцината додека не се имунизираат најмалку 10% од населението во секоја земја, бидејќи се зголемува јазот помеѓу процентот на вакцинирани луѓе во богатите и сиромашните земји. Но, тој посочува дека е неприфатливо за земјите кои веќе ги потрошивме повеќето светски залихи на вакцини да користат уште повеќе.

„Потребен ни е итен пресврт, повеќето вакцини што сега одат во земјите со високи примања одат во земји со ниски приходи“.

Препорака за давање трета доза против коронавирусот сѐ уште не пристигнала ниту од Европската агенција за лекови (ЕМА) ниту од Сојузната американска администрација за лекови (FDA).

Кон средината на јуни 2021 година, Pfizer побара од FDA мислење за потребата да се даде трета доза од вакцината, но агенцијата рече дека на Американците кои се целосно вакцинирани не им треба нова доза.

Американскиот центар за контрола и превенција на болести се согласи со тоа.

Европската агенција за лекови на 9 јули соопшти дека е прерано да се одлучи за третата доза.

Каде низ светот се дава трета доза?

Некои земји веќе започнаа или најавија вакцинација со третата доза на некои од вакцините.

Русија започна имунизација во Москва на 1 јули поради делта сојот, кој е многу позаразен. Министерството за здравство на Русија препорача луѓето да се вакцинираат со третата доза шест месеци по примањето на втората доза од вакцината.

Во Израел, луѓето над 60 години можат да ја добијат третата доза од вакцината, рече премиерот Нафтали Бенет. Тој додаде дека условот е да бидат вакцинирани со втората доза пред најмалку пет месеци.

Израелскиот претседател Јицак Херцог, кој наполни 61 година во септември минатата година, ја зеде третата доза на крајот на јули.

Експертите ја објаснија оваа одлука со наглиот пораст на бројот на заразени лица во Израел и загриженоста за делта сојот.

„Наодите покажуваат дека имунитетот на телото опаѓа со текот на времето. Целта на дополнителната доза е да се обнови и со тоа значително да се намалат шансите за пренесување на инфекцијата и посериозни форми на болеста“, рече премиерот Бенет.Тој додаде дека 2.000 луѓе со ослабен имунолошки систем веќе ја примиле третата доза без сериозни несакани ефекти ..

Националната здравствена служба на Велика Британија (NHS) со трета доза ќе ги вакцинира постарите од 50 години, најверојатно на есен.

NHS доби зелено светло да започне со планирање програма за вакцинација пред почетокот на зимата.Експертите за вакцина советуваат дека 30 милиони од најранливите треба да добијат трета доза.Подготовките треба да започнат како мерка на претпазливост, објави Reuters.

Лидерите на чилеанскиот кризен штаб за заштита од коронавирус ја одобрија третата доза на кинеската вакцина Sinovac за заштита од вирусот Делта.Турција започна да ја дава третата доза на здравствени работници и лица над 50 -годишна возраст, без оглед дали првично примиле Pfizer или кинеската Sinovac, рече министерот за здравство.

Во Бразил е одобрено испитување на третата доза вакцина AstraZeneca.

Третата доза на вакцината Pfizer обезбедува „силна“ заштита од делта сојот, според новите податоци објавени од компанијата кон крајот на јули 2021 година.

Нивото на антитела со третата доза се зголемува пет пати повисоко кај луѓе на возраст од 18 до 55 години. Кај луѓето на возраст од 65 до 85 години, податоците на Pfizer покажуваат дека нивото на антитела што треба да штитат од делта се зголемува 11 пати повеќе отколку по втората доза.

Третата доза на вакцината, развиена од Универзитетот во Оксфорд и компанијата AstraZeneca, произведува силен имунолошки одговор против коронавирусот, велат медицинските експерти.

Засега, сепак, нема потврда дека е потребна имунизација со дополнителна доза, особено имајќи го предвид недостатокот на вакцини во одредени земји, додаваат експерти од овој универзитет.

Ендру Поланд, директор на одделот за педијатрија на Универзитетот во Оксфорд, рече дека е потврдено дека оваа вакцина обезбедува заштита од сегашните соеви за подолг временски период, што, како што посочи, значи дека можеби нема да бидат потребни дополнителни дози.

„Треба да бидеме во позиција каде што може да дадеме дополнителни дози доколку се покаже дека е потребно - но во моментов немаме докази дека тоа би можело да биде така“, рече тој кон крајот на јуни.

Третата доза на вакцината Спутник V е безбедна и може да обезбеди повисок титар на антитела од оној што е забележан по првите две дози, изјави заменик -директорот на истражувачкиот институт Гамалеја, Денис Логунов, за руската агенција ТАСС кон крајот на јуни.

Антителата од вакцината на Sinovac опаднаа под клучниот праг за околу шест месеци по втората доза кај повеќето приматели, но третата доза имаше силен ефект, според лабораториска студија.

Кинеските истражувачи ги објавија наодите од студијата за примероци од крв од здрави возрасни лица на возраст од 18 до 59 години во хартија кон крајот на јули, која уште не е разгледана од независни експерти.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Здравје

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Read more

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Read more

Студија: Новите варијанти на корона можно е да се шират побрзо низ воздухот

Read more

Дали Месечината и нејзините мени навистина предизвикуваат несоница?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе