Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Б.С.Б.
/ 17.01.2021 / 15:57

Вакцината против коронавирусот SARS-CoV-2, развиена од Сојузниот научен центар за истражување и развој на имунолошки препарати „Чумаков“, би можела да биде јавно достапна во март, изјави директорот Константин Чернов.

Тој за телевизија Русија 1 изјави дека Центарот ја завршува втората фаза на клинички испитувања на нови вакцини и ефикасноста се испитува на волонтери, пренесе Sputnik.

Чернов изрази надеж дека новата вакцина ќе биде најкомплексна.

„Досега во вирусот се пронајдени повеќе од 50 различни протеини. Кога во телото ќе претставиме цел спектар на сè што таму се наоѓа, очекуваме нашата заштита дека ќе биде сеопфатна“, изјави Чернов.

Центарот Чумаков на 25 септември минатата година доби дозвола од Министерството за здравство на Русија за клинички испитувања на вакцината.

реклама

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Камион со марихуана запленет на ГП „Богородица“

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Свет

Меркел: Жените се несразмерно погодени од пандемијата

Read more

Шестмина загинати во сообраќајна несреќа во Полска со украински автобус

Read more

Рајан: Некои мислат дека најлошото помина, но тоа не е точно

Read more

Захарова: Европа го избра политичкото сплеткарење со вакцините место здравјето на луѓето

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Читај повеќе

Корона кризата дополнително ја влоши положбата на самохраните родители во државава

Читај повеќе

Камион со марихуана запленет на ГП „Богородица“

Читај повеќе

Пристигнува прва пратка вакцини од рускиот производител Sputnik V

Читај повеќе

Мицкоски до власта: Единствен начин да се спасите од мене е да не се разбудам утре

Читај повеќе

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Читај повеќе

Нови 722 случаи со COVID-19

Читај повеќе

Деновиве постудено, од среда пообилни врнежи од дожд

Читај повеќе

Меркел: Жените се несразмерно погодени од пандемијата

Читај повеќе