Третина од заболените без никакви симптоми

Третина од 89-те новозаболени од COVID-19 кои беа евидентирани вчера се на возраст меѓу 30 и 39 години. Повеќето од нив се жени, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје.

Од вкупниот број на заболени во земјава, најголем процент се над 60 години, а највисока инциденца е регистрирана кај оние на возраст од 50 до 59 години, односно вкупно 470 болни се евидентирани во оваа група. Најмал процент на заболени има кај децата и младите до 19 години.

Она што е интересно е дека една третина од лицата кај кои е потврден вирусот, немаат никакви симптоми односно се асимптоматиски случаи.

Ова го потврди и министерот за здравство Венко Филипче на вчерашната прес-конференција на која информираше дека голем е бројот на асимптоматски носители на вирусот и поради тоа апелираше задолжително да се носи заштитна маска.

– Огромен е делот на асимптоматски носители, точниот процент би бил шпекулација и тоа го видовме и од овие изминати неколку денови кога ги тестираме и анализираме контактите на претходно дијагностицираните. Огромен дел од тие граѓани, практично сега пациенти – носители на вирусот апсолутно немаат симптоми. Сметам дека е добра одлуката задолжително да носат маски апсолутно сите, заради тоа што не можеме да знаеме во овој момент, и веројатно ќе помине подолго време додека со сериозни анализи и студии не видиме кој од тој процент на граѓани кои се носители на вирусот, а немаат никакви симптоми, рече вчера Филипче.

Најголем процент од позитивните случаи односно 65,3 проценти имале зголемена температура, 52,6 проценти кашлале, 39,7 имале малаксаност, 18.9 проценти треска, главоболка 15,4, отежнато дишење 14,7 и болка во грлото 14,3.

Податоците на Институтот за јавно здравје покажуваат дека од вкупно заболените, 75,2 проценти имале контакт со лице позитивно на вирусот.

Третина од потврдените случаи имаат некоја хронична болест, најчесто кардиоваскуларна и белодробна болест.  Од хоспитализираните случаи кај 54,3 отсто се присутни коморбитети. Најмногу смртни случаи се регистрирани кај лицата на возраст над 60 години, а од нив 96 се мажи и 44 се жени.

Во земјава досега се направени вкупно 30.302 теста, а детектирани се 2.315 позитивни лица. Активни се 606 лица, 569 се оздравени, а починале 140 лица.

Скопје со најмногу активни случаи на COVID-19, најголем дел се во Чаир и Сарај

Најмногу активни случаи на болни од COVID-19 има во Скопје, по што следуваат Тетово, Штип, Куманово и Велес. Податоците на Институтот за јавно здравје покажуваат дека во земјава моментално има вкупно 606 активни случаи. Од нив, 298 се во Скопје, 83 во Тетово, 68 во Штип, 55 во Куманово и 27 во Велес.

Од општините во Скопје и скопско најмногу активни случаи се евидентирани во Чаир, Сарај и Бутел. Во Чаир има 73 случаи, во Сарај 44, во Бутел 37, а по триесетина случаи или поточно 33 има и во Аеродром и 31 случај во Гази Баба.

Во Студеничани и Карпош, според последните податоци на ИЈЗ, регистрирани се 13 активни случаи, во Кисела Вода 11, во Илинден, Шуто Оризари и Ѓорче Петров 9, во Центар 8, во Петровец 4 и во Арачиново и Сопиште по два активни случаи.

реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Македонија

Апасиев: Патните трошоци на пратениците треба да бидат изедначени со автобуски билет

Read more

Досега евидентирани 18.236 лица преку апликацијата за самопопишување

Read more

Собранието ѝ изгласа доверба на Владата

Read more

Нова кампања на ССМ: Работниците телефонски или на меил да пријавуваат ако им се прекршени правата

Read more
 

Вести

Вакцинирањето на шпанските принцези во ОАЕ ги разгневи Шпанците

Читај повеќе
  • play_arrow

Апасиев: Патните трошоци на пратениците треба да бидат изедначени со автобуски билет

Читај повеќе

Осуммина нападнати со нож во Шведска, напаѓачот ликвидиран

Читај повеќе

Навални од затворска ќелија испрати порака дека е добро

Читај повеќе

Француското списание ГЕО пишува за Северна Македонија – непозната земја на Балканот

Читај повеќе

Во Грција до 16 март воведено поголемо ограничување на движењата

Читај повеќе

Убиени 33 демонстранти во Мјанмар

Читај повеќе

Досега евидентирани 18.236 лица преку апликацијата за самопопишување

Читај повеќе

Полска ќе ја произведува вакцината на Novavax против COVID-19

Читај повеќе