Тревникот на Арената никогаш подобар - Македонија и Англија ќе играат во одлични услови

Филип Здравески
/ 19.11.2023 / 14:59

Тревникот на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје изгледа совршено во пресрет на квалификацискиот натпревар помеѓу Македонија и Италија.

Фото: MacedonianFootball.com

Македонската фудбалска репрезентација конечно на домашен терен ќе игра во одлични услови. Замената на тревникот иницирана од ФФМ на прв поглед изгледа перфектно. Се работи за комбинација од 70% вештачка трева и 30% природна чија исталација траеше речиси два месеца.

Откако Македонија ја пречека Италија на крајно лош терен на почетокот од септември. стадионот се затвори и се започна со менување на подлогата. За утрешниот дуел со Англија сѐ е подготвено, останува уште да видиме како сето тоа ќе изгледа на дело.

Се надеваме дека хибридната трева ќе се покаже одлична и дека конечно Арената ќе има тревник кој ќе трае со години. Во Македонија, поради различните временски услови природна трева во многу наврати и на многу стадиони се покажа дека е неодржливо решение.

Фото: MacedonianFootball.com

По репрезентативниот прозорец се очекува и Работнички и Вардар да се вратат како домаќини на Арената, која е и нивен дом.

Фото: MacedonianFootball.com
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Фудбал

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Read more

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе