Три автоматски менувачи кои треба да ги одбегнете

Автоматските менувачи полека почнуваат да го земаат приматот  - стануваат сѐ попопуларни бидејќи овоможуваат повеќе да се фокусирате на патот и исто така го олеснуваат движењето во сѐ поголемиот градски сообраќаен метеж.

Меѓутоа, клучен спорен момент кај автоматиците сѐ уште е издржливоста – без разлика на значителниот напредок во однос на изминатите децении.

Поради сложениот систем на функционирање, значително се почувствителни и со самото тоа поскапи за одржување од стандардните рачни менувачи.

Меѓутоа, како и во секој друг сегмент од животот, има добри модели и оние кои треба да ги одбегнете во широк лак.

Моментално, статусот најлош автоматик на пазарот го носи DP0/AL4 на групацијата Renault-Nissan. Француско-јапонската алијанса овој автоматик го користи во поевтините модели како Dacia Logan и Sandero. Меѓутоа, присутен е и во модели на други француски производители, како Peugeot 308 и Citroen C4.

На второ место на оваа неславна листа е првата серија на роботизираниот менувач на Volkswagen под ознаката DSG DQ200.

„Победничката“ тројка ја заокружува менувачот JATCO, познат и како JF011E, кој е застапен во crossover моделите на Nissan - Juke, Qashqai и X-Trail. За него карактеристично е дека по 50.000 поминати километри почнува да појавува зуење.

Секако, без разлика каков менуваач ќе одберете, внимателното ракување и редовното одржување се клучни за неговата функционалност и долговечност, како и за секој друг потрошен сегмент во автомобилот.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Авто новости

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Read more

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Автомобили

 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
 • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
 • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе