Три години затвор за обвинетата која прегази 13-годишен велосипедист

Скопје, 19 јуни 2019 (МИА) – М.Л. обвинета за сообраќајната несреќа на „Илинденска“ во 2015 година во која загина 13-годишен велосипедист е осудена на казна затвор од три години.

Пресудата беше објавена денеска во Основниот кривичен суд – Скопје, кој соопшти дека  М.Л. се огласува за виновна за кривичното дело „Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член  300 ст. 4 од Кривичниот законик и е осудена на казна затвор во траење од три години“. Судот посочува дека против оваа пресуда странките имаат право на жалба до Апелацискиот суд.

Сообраќајната несреќа се случи на 18 септември 2015 година на булеварот „Илинденска“ кај Градскиот парк, а во текот на постапката беа изведени шест вештачења.

„Како што беше наведено и при објавата на пресудата, Судот смета дека оваа пресуда треба да одекне во јавноста како предупредување за зголемено внимание и  почитување на законите, како и правилата и прописите за безбедност во сообраќајот кај сите учесници“, соопшти Основниот кривичен суд – Скопје.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Хроника

Во Струмица пријавен случај на обљуба врз малолетно машко дете

Read more

ОЈО Скопје оцени дека нема основа да постапува за „Теретана“

Read more

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Read more

Регистрирани 533 прекршоци за неносење маски

Read more

Вести

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Отказ за советник на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Читај повеќе

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Читај повеќе

Во Струмица пријавен случај на обљуба врз малолетно машко дете

Читај повеќе

Нуредини: За менаџирање со отпадот веќе има проект планови, но тоа е комплексен и скап процес

Читај повеќе

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

Читај повеќе

Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри

Читај повеќе