Три кардио вежби со кои ќе ослабете исто како со трчање

М.С.
/ 17.09.2020 / 15:04

Постојат многу митови кога станува збор за вежбањето. На пример, доколку јадете црно чоколадо пред тренинг не е штетно туку има позитивно влијание врз телото. Чоколадото го забрзува метаболизмот и ни дава сила.

Исто така се верува дека со трчањето ќе согорите најмногу калории, но сепак постојат вежби со кои ќе постигнете резултати за кратко време.

Вежба burpee

Оваа вежба е одлична бидејќи за само 10 минути ќе согорите повеќе од 100 калории. Со оваа вежба ќе го активирате целото тело, мускулите на рацете, мускулите на грбот, мускулите на задникот и стомакот.

Чучнете и ставете ги дланките на подот пред вас. Скокнете во положба на склек. Направете склек па вратете се во првичната положба. За една минута може да направите 20 повторувања.

Кикбокс

За кикбокс не ви треба партнер, може да користите вреќа. За 60 минути ќе согорите од 350 до 450 калории. Овој тренинг ќе ви помогне да ги зајакнете мускулите и да слабеете, а исто така е одличен и за срцето.

Удари со колена

Ова е сложена вежба која согорува многу калории, а со неа ќе ги зацврстите и мускулите на целото тело.

Кренете ги раце, подигнете го левото колено и во исто време повлечете ги рацете надоле. Повлечете го коленото кон прстите, свиткајте ги рацете и повлечете ги надоле. Вратете се во почетната положба. Правете по 1 повторување во минута за секоја страна.

Внимавајте на исхраната и ќе постигнете резултати.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Фит

Вежби за затегнати стомачни мускули со тегови

Read more

Серена Вилијамс позираше во црн костим за капење и ја покажа прекрасната фигура

Read more

Тренинг за целото тело: Согорете 200 калории за 10 минути

Read more

10-минутни утрински вежби за целото тело

Read more

Магазин

  • play_arrow

Рецепт за топло чоколадо што мора да го пробате

Читај повеќе

Жените тешко им одолеваат на мажите родени во овие хороскопски знаци

Читај повеќе

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасна мисија во Чернобил: Како Spot се снајде при услови на радијација?

Читај повеќе
  • filter

Не англиско, најголемиот број Американци имаат ирско потекло

Читај повеќе
  • play_arrow

Вистински чувар: Питбул трениран да заштитува деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Читај повеќе

Во кој период од животот сексот е најдобар?

Читај повеќе

Пет заблуди за неверството

Читај повеќе