Три лесни вежби за мускулни грчеви

По напорниот работен ден се случува да почувствувате тапа болка во мускулите. 

Вилем Рејч е прва личност кој откри дека стресот влијае на човечкото тело.

Тој објасни дека потиснувањето на емоциите и стресот резултираат со грчеви во мускулите. 

Bright Side ви препорачува три вежби со помош на кои ќе се ослободите од грчеви.

Грчеви во грбот

Постојаната болка во мускулите во средниот дел на грбот, може да предизвика блокада во мускулите и деформација на `рбетот. Исто така, може да предизвика грчење на срцевите мускули, главоболка, вртоглавица, замаглен вид.  

За да се ослободите од напнатоста во мускулите, стојте исправено. Кренете ги рацете и ставете ги зад главата, потоа полека наведнувајте се напред. Вратете се во првичната позиција. Повторете ја вежбата пет пати.

Грчеви во вратот

Вратот е првиот дел од телото кој реагира на стрес. Имено, напнатоста во вратот влијае негативно на работата на крвните жили. Заради тоа мозокот добива помалку кислород кој му е потребен, за да функционира правилно.

Оваа вежба е корисна за оние кои работат пред компјутер. Стојте исправено и раширете ги нозете во ширина на рамениците. Ставете ги рацете на половината и движете ја главата напред, а потоа назад. Потоа лево, па десно. Направете осум повторувања.

Грчеви во целото тело

Ако чувствувате грчеви по целото тело, со оваа вежба ќе се ослободите од нив.

Стојте исправено и ставете ги рацете над главата. Свиткајте го телото на десна страна, движејќи ја левата рака кон десната страна. Вратете се во почетната положба и повторете ја вежбата од другата страна.

Направете четири повторувања на секоја страна.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Здравје

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Read more

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Промените на бојата на јазикот укажуваат на проблеми со здравјето

Read more

Магазин

  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Палачинки од овес и банана

Читај повеќе

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Читај повеќе

Љубов или навика: Проверете дали уште има емоции во вашата врска

Читај повеќе