Три мудри совети што Стивен Хокинг им ги дал на своите деца пред да почине

Британскиот физичар Стивен Хокинг во интервју неколку години пред неговата смрт откри каков совет им дал на своите деца кога ќе наидат на негативни настани во животот.

Почитуваниот физичар има три деца, ќерката Луси и синовите Тимоти и Роберт, а неговите совети би можеле да ги искористат и другите родители.

Еден од советите што им ги дал на своите деца бил: „Запомнете дека секогаш треба да гледате нагоре во ѕвездите, а не надолу во вашите нозе.“ Хокинг навистина имал многу предизвици и проблеми во животот, но тоа не дозволил тоа да влијае на него, ниту тешкотиите го спречиле да ги оствари своите соништа.

Вториот совет е поврзан со работата и нејзиното големо значење во сечиј живот. „Никогаш не се откажувај од својата работа. Работата е таа што ни дава смисла и цел, а животот е прилично празен без неа“, ги советувал своите деца.

И последниот, но не и најмалку важен совет беше за љубовта.

„Ако сте доволно среќни да најдете љубов, запомнете дека таа е многу ретка и не дозволувајте да ја изгубите случајно“, рекол Хокинг.

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Живот

Не можете да заспиете дури и кога сте уморни? Постои решение за овој проблем

Read more

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Read more

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Каде е најевтиното место за летување во Европа?

Read more
 

Магазин

Не можете да заспиете дури и кога сте уморни? Постои решение за овој проблем

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најнеобичните историски артефакти ширум светот?

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Читај повеќе

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Читај повеќе

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Читај повеќе

Високиот крвен притисок често се маскира, кои симптоми го откриваат?

Читај повеќе

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин во фустан во боите на виножитото во ревија создадена со вештачка интелигенција

Читај повеќе

На што треба да внимаваат дијабетичарите за време на летниот одмор?

Читај повеќе