Три мудри совети што Стивен Хокинг им ги дал на своите деца пред да почине

Британскиот физичар Стивен Хокинг во интервју неколку години пред неговата смрт откри каков совет им дал на своите деца кога ќе наидат на негативни настани во животот.

Почитуваниот физичар има три деца, ќерката Луси и синовите Тимоти и Роберт, а неговите совети би можеле да ги искористат и другите родители.

Еден од советите што им ги дал на своите деца бил: „Запомнете дека секогаш треба да гледате нагоре во ѕвездите, а не надолу во вашите нозе.“ Хокинг навистина имал многу предизвици и проблеми во животот, но тоа не дозволил тоа да влијае на него, ниту тешкотиите го спречиле да ги оствари своите соништа.

Вториот совет е поврзан со работата и нејзиното големо значење во сечиј живот. „Никогаш не се откажувај од својата работа. Работата е таа што ни дава смисла и цел, а животот е прилично празен без неа“, ги советувал своите деца.

И последниот, но не и најмалку важен совет беше за љубовта.

„Ако сте доволно среќни да најдете љубов, запомнете дека таа е многу ретка и не дозволувајте да ја изгубите случајно“, рекол Хокинг.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Живот

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Read more

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Read more

Направете сами: Домашен пилинг против сува кожа на рацете

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе