Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Мајмунските сипаници се шират преку близок контакт. Според Американскиот центар за контрола и превенција на болести, тоа значи дека можат да се пренесат преку оштетена кожа, дишни патишта или слузница како што се очи, нос или уста.

Најчестите начини за зараза со мајмунски сипаници:

- низ големи респираторни капки

- директен контакт со телесни течности или лезии

- контакт со контаминирана облека или постелнина

Од Центарот предупредија дека секој може да добие мајмунски сипаници, болест која глобално се шири меѓу хомосексуалците и бисексуалните мажи. Но, мајмунските сипаници не се полово пренослива болест.

„Секој може да пренесе мајмунски сипаници во контакт со телесна течност, рани или респираторни капки кога е во близина на заразен“, вели д-р Џон Брукс, главен медицински службеник од Одделението за превенција на ХИВ/СИДА во Центарот .

Општиот ризик од зараза со мајмунски сипаници е низок.

Кај луѓето заразени со мајмунски сипаници може да се развие отекување на лимфните јазли, главоболка, исцрпеност, болки во мускулите и температура. Еден од карактеристичните знаци на зараза е осип по лицето или телото кои се претвораат во испакнати акни кои стануваат меурчиња пишува Eat This, Not That.

Заболените се најмногу заразни додека имаат осип. Болеста може да трае две до четири недели, а повеќето закрепнуваат без лекување.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Здравје

Лоши животни навики кои се ризик за развој на рак на дојка

Read more

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Read more

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Read more
 

Магазин

Лоши животни навики кои се ризик за развој на рак на дојка

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пита од шолја

Читај повеќе

Трите најважни комплименти кои мажите сакаат да ги слушнат од вас

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни аеродроми во светот

Читај повеќе

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе