Три најчести нуспојави од кето диетата

Ако размислувате да ја држите познатата кето диета која се темели на намален внес на јаглехидрати, а зголемена количина на масти, мора да знаете дека постојат некои нуспојави кои се појавуваат во првите денови или недели.

Кето грип

Кето грип е најчеста нуспојава, посебно кај луѓе кои консумираат многу јаглехидрати. Се јавува кога ќе се исцрпат залихите на јаглехидрати и телото мора да сфати како ќе ја црпе енергијата од залихата на масти.

Кето грипот се одликува со главоболка, болки во зглобовите и мускулите, летаргичност и намалена енергија.

Добра вест е што оваа фаза трае највеќе неколку недели. Меѓутоа, можете да превенирате со внес на течности, солена храна и здрави масти, посебно од авокадо.

Запек

Луѓето се жалат на проблеми со варењето, поготово запек. Може да го спречите така што ќе јадете зеленчук со секој оброк, внесувате многу вода и додавате магнезиум и пробиотици во вашата исхрана.

Лош здив

Лошиот здив е индикатор дека вашето тело е во состојба на кетоза. Што повеќе масти согорувате, толку повеќе вашиот здив ќе мириса на ацетон.

Исклучително е важна добрата орална хигиена, а може да користите и гуми за џвакање.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со COVID-19

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Фит

Лесни вежби за загревање на целото тело

Read more

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Read more

Колку кардио е потребно за да се стопат наслагите околу стомакот?

Read more

Со јога до здраво срце

Read more

Магазин

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Орел улови двометарска ајкула во САД

Читај повеќе

Руски експерти направија лек за COVID-19

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Читај повеќе

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Читај повеќе
  • play_arrow

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Читај повеќе