Три најчести нуспојави од кето диетата

Ако размислувате да ја држите познатата кето диета која се темели на намален внес на јаглехидрати, а зголемена количина на масти, мора да знаете дека постојат некои нуспојави кои се појавуваат во првите денови или недели.

Кето грип

Кето грип е најчеста нуспојава, посебно кај луѓе кои консумираат многу јаглехидрати. Се јавува кога ќе се исцрпат залихите на јаглехидрати и телото мора да сфати како ќе ја црпе енергијата од залихата на масти.

Кето грипот се одликува со главоболка, болки во зглобовите и мускулите, летаргичност и намалена енергија.

Добра вест е што оваа фаза трае највеќе неколку недели. Меѓутоа, можете да превенирате со внес на течности, солена храна и здрави масти, посебно од авокадо.

Запек

Луѓето се жалат на проблеми со варењето, поготово запек. Може да го спречите така што ќе јадете зеленчук со секој оброк, внесувате многу вода и додавате магнезиум и пробиотици во вашата исхрана.

Лош здив

Лошиот здив е индикатор дека вашето тело е во состојба на кетоза. Што повеќе масти согорувате, толку повеќе вашиот здив ќе мириса на ацетон.

Исклучително е важна добрата орална хигиена, а може да користите и гуми за џвакање.

реклама

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Охриѓанец лажно се претставувал како сообраќаен полицаец

Read more

Шампионот Вардар го смени официјалното име

Read more

Фит

Утрински стомачни на празен стомак

Read more

СЗО: Возете велосипед, здраво е

Read more

Колку протеини треба да внесувате дневно?

Read more

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Read more

Магазин

  • play_arrow

5 рецепти за крофни

Читај повеќе

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе
  • play_arrow

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Читај повеќе

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Читај повеќе
  • play_arrow

Педофил осомничен за киднапирање на малата Меделин, 13 години по нејзиното исчезнување

Читај повеќе

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Читај повеќе