Три напивки од банана кои ги топат масните наслаги

М.С.
/ 07.06.2021 / 12:57

Постојат многу митови за слабеење, а еден од нив е дека не треба да јадете банана кога сте на диета. Напротив, ова вкусно овошје може да ви помогне да се ослободите од несаканите килограми бидејќи содржи калиум кој ќе ви помогне да се ослободите од вишокот вода во организмот.

Бананите содржат природни шеќери – фруктоза, сахароза и глукоза кои се одличен извор на енергија за вашето тело, па со консумирање на ова овошје се намалува чувството на глад.

Со овие три напивки ќе го забрзате процесот на слабеење:

Банана со ленено семе

Потребни состојки

1 банана

1 портокал

2 лажички сурутка во прав

2 лажички мелено ленено семе

Банана и малини

Потребни состојки

1 банана

1 шолја малини

1 лажичка мед

1 лажичка рендан ѓумбир

Половина шолја млака вода

Банана со спанаќ

Потребни состојки

1 банана

200 г свеж спанаќ

Половина шолја јогурт со ниска масленост

Овесни снегулки

1 лажичка мед

Подготовката за сите три напивки е иста. Ставете ги состојките во бледер и ќе добиете одлична напивка за слабеење.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Фит

Тренингот на Вил Смит стана хит на социјалните мрежи

Read more

Вежби што ќе ви помогнат да трчате побрзо

Read more

Како изгледа менито на Роналдо: Јаде шест оброци на ден, пие само вода

Read more

9-минутни вежби за затегнат задник и нозе

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе