Три навики на здравите луѓе

Редовното вежбање, јадењето здрава храна која вклучува многу овошје и зеленчук, многу вода и добар сон се клучни за здрав живот.

Дали знаете кои се навиките на здравите луѓе?

Повеќето деца и млади не јадат зеленчук, а особено спанаќ, брокула и зелка.

Јадењето на овој зеленчук се смета за здрава навика бидејќи витаминот К се наоѓа во наведените намирници.

Повеќето луѓе знаат дека редовното вежбање е пресудно за подобрување на здравјето и кондицијата. Возрасните луѓе треба да прават два вида на вежби секој ден – вежби за зајакнување на мускулите и аеробни вежби.

Се препорачува да правите најмалку 150 минути аеробни вежби со умерен интензитет или 75 минути аеробни вежби со висок интензитет неделно.

Се смеат и кога не се среќни

Насмевката е лек кој делува во различни ситуации. Среќните луѓе се насмевнуваат 40 до 60 пати на ден. Затоа, смејте се што повеќе. Изгледајте некоја добра комедија, јавете им се на пријателите. Не мора да бидете совршени за да живеете здрав и среќен живот. Доволно е да бидете задоволни со она што го имате, а без стрес, грижа и проблеми ќе бидете здрави.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Здравје

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Read more

Каква е кашлицата поврзана со COVID-19 и кога треба да посетите лекар?

Read more

СЗО: Засега не се препорачува комбинирање на вакцини против COVID-19

Read more

Која е поврзаноста меѓу еректилната дисфункција и боледувањето од COVID-19?

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе