Три опции како Путин ќе одговори на ограничувањето на цената на нафтата

Русија би можела да одговори на одлуката на Г7 и ЕУ за ограничување на цената на руската нафта со забрана за продажба или највисок дозволен попуст, пишува рускиот деловен весник Vedomosti.

Групата од седум најразвиени земји во светот, ЕУ и Австралија од понеделникот ја ограничија цената на руската нафта на 60 долари за барел, заканувајќи се со санкции против осигурителите и превозниците кои обезбедуваат услуги за поскапи пратки.

Кремљ и руската влада разгледуваат три можни одговори, вклучително и забрана за продажба на нафта на сите земји кои го поддржаа ограничувањето на цената, пишува весникот Vedomosti, повикувајќи се на два извора блиски до владата.

Би била забранета и директна продажба преку посредници, се наведува во весникот. Втората опција предвидува забрана на извозот врзан со договори кои вклучуваат лимит на цена, за сите дестинации. Според третата опција, извозот на руската нафта од Урал би бил дозволен само со пропишан максимален попуст на меѓународните референтни цени, пишува весникот.

Рускиот вицепремиер Александар Новак во вторникот изјави дека новите прописи за извоз ќе стапат на сила до крајот на годината. Тој претходно изјави дека Русија може да го намали производството на нафта, но не многу.

Bloomberg објави дека Русија исто така размислува да постави најниска дозволена цена на нафтата во меѓународната продажба, според Reuters.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Бизнис

Ковачевски: Компании како Виталиа имаат значајно влијание на растот и развојот на економијата во земјата

Read more

Околу 200 компании ќе плаќаат дополнителен данок на солидарност

Read more

Технолошките гиганти со најголеми добивки на Волстрит

Read more

Во Виена се потребни 55.000 работници – кои се најбараните професии?

Read more
 

Вести

Ковачевски: Компании како Виталиа имаат значајно влијание на растот и развојот на економијата во земјата

Читај повеќе

Мери Дика Георгиевска е нов претседател на Апелационен суд Скопје

Читај повеќе

Театарската претстава „Синиот портокал“ на 8 февруари во Јавна соба

Читај повеќе

Стапи на должност петтата техничка Влада на Бугарија

Читај повеќе

Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Читај повеќе

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Читај повеќе

Без вода дел од населба Центар

Читај повеќе

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Читај повеќе

Пациентите со цистична фиброза утре излегуваат на протест пред Владата

Читај повеќе