Три овошја кои се одлични за чистење на домот

Кога станува збор за чистење на домот, луѓето ширум светот трошат огромна сума на пари на хемикалии, но со овие совети тоа сега може да стане минато.

Еве три од најдобрите природни средства за чистење:

Грејпфрут

Одлично решение за чистење на бањата е токму сокот од грејпфрут. Може да се користи за чистење на мијалникот или кадата, а сѐ што треба да направите за да го направите овој природен лек е да пресечете грејпфрут на половина и да го потопите во кујнска сол.

Обилно посипете ја површината што сакате да ја исчистите и кога ќе завршите темелно исплакнете ја областа со топла вода. Така, грејпфрутот може да се користи за чистење на бигор и мувла, а воедно и мириса одлично.

Банани

Звучи малку чудно, но кората од банана може да биде решение за заштита на кожните чевли. Калиумот кој се наоѓа во кората од банана често е клучна состојка во некои лакови за чевли.

Сѐ што ви треба за овој трик е кора од банана и памучна крпа. Избришете го чевелот неколку пати со внатрешната страна на кора од банана, а потоа повторно со крпа. Редовната употреба на лушпи од банана на кожени чевли ќе ги заштити од пукање.

Лимон

Сокот од лимон се препорачува за чистење на микробрановите, како и на обичните печки, а она што ви е потребно за да го направите ова средство за чистење е да измешате сок од лимон со вода во сад, а потоа да го ставите садот во микробранова печка.

Вклучете на максимум 2-3 минути, а откако ќе заврши, оставете ја вратата затворена уште неколку минути за да спречите излегување на пареата. На крајот, избришете ја внатрешноста на микробрановата со памучна крпа. На ист начин делува и кај обичните рерни, но кај нив оставете го садот 20 минути на 200 степени.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Живот

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Read more

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Read more

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Read more

Како да го средите домот за 30 минути?

Read more
 

Магазин

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Читај повеќе

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Читај повеќе

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе