Три овошја што треба да ги јадете секој ден

Овошјето е полно со витамини, растителни влакна и антиоксиданти, а во идеален случај треба да се јаде секој ден неколку пати на ден.

Иако секаков вид овошје е добар и важен за поздрава исхрана, одредени видови може да го зголемат внесот на хранливи материи.

Нутриционистот Џејмс Викерс издвои три овошја што треба да ги јадеме секој ден – тие се нутритивно многу здрави и хранливи и можат значително да ја збогатат вашата исхрана.

Малини

Како прва, многу здрава и нутриционистичка богата храна, нутриционистот ги  малините.

„Малкумина го знаат ова, но малините се еден од плодовите најбогати со влакна што можете да ги јадете како дел од здрава исхрана. Тие имаат врвни заштитни својства што можат да помогнат во заштитата на вашите клетки од оштетување, како што се магнезиум, витамин К и витамин Ц“, вели нутриционистот.

Меѓутоа, ако малините не се овошје што сакате да јадете, можете да изберете друг вид зрнесто овошје, како што се јагоди, капини, боровинки или црни рибизли. Викерс препорачува да се консумира една чаша од ова овошје секој ден.

Банани

Бананите се омилено овошје што е добар извор на пектин, растворливи влакна што се клучни за здравјето на цревата. Исто така, скробот во бананата има пребиотичен ефект што може да го стимулира растот на добрите бактерии во цревата. Покрај растителни влакна, бананите се познати и по други хранливи материи.

„Кога станува збор за основните микронутриенти, бананите имаат и калиум што може да помогне во одржувањето на поздрав крвен притисок и добро здравје на срцето“, истакнува Викерс.

Сливи

Последните плодови што, според нутриционистот, треба често да се јадат, се сливите.

„Со висока концентрација на антиоксиданти, додавањето на ова овошје во исхраната може да му помогне на телото да се бори против штетните соединенија познати како слободни радикали. Слободните радикали се поврзани со здравствени состојби како што се дијабетес и карцином, а редовното ајдење сливи може да ги намали шансите за развој на болести“, посочува Викерс.

Покрај тоа, нутриционистот истакнува дека сливите содржат малку шеќер, што ги прави одлична опција за оние кои сакаат подобро да го контролираат нивото на шеќер во крвта.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Здравје

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Кардиолог откри кое сирење е одлично за здравјето на срцето

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе