Три пијалаци кои може да ги пиете дури и кога сте на диета

Б.С.Б.
/ 21.06.2022 / 13:28

Водата е секогаш најдобриот избор за гасење на жедта, но не мора само да пиеме вода додека сме на диета. Постојат пијалаци кои нема да го забават процесот на слабеење бидејќи не содржат премногу калории, а истовремено ќе ве освежат слично како и водата.

Нутриционистите Бил Бредли и Аманда Лејн одвоија три пијалаци кои се најдобрата опција за пиење и освежување додека сте на диета.

1. Зелен чај

Кога зборуваме за здрав напиток кој ќе ја поттикне работата на метаболизмот, зелениот чај е најдобрата опција. Не само што е богат со антиоксиданси и нема калории, изобилува со здрави состојки. Содржи антиоксиданси кои го забрзуваат разградувањето на маснотиите и го забрзуваат метаболизмот. Кофеинот во него ќе ви даде енергија па полесно ќе тренирате.

Содржи и антивоспалителни својства кои помагаат во борбата против канцер.

2. Газирана вода со вкус

Уште една вкусна опција без калории за оние кои се на диета е газираната вода со вкус. Лејн советува токму овој напиток да го одберете ако броите калории бидејќи не ги содржи, а можете да ја носите насекаде со вас. Одлична опција е за оние кои сакаат многу да пијат вода, но во неа им недостига вкус.

Постојат најразлични верзии и вкусови, па нема да имате проблем со тоа.

3. Сок од зеленчук

Ако сакате сокови, наместо овошен одберете сок од зеленчук, особено ако сте на диета.

„За разлика од овошните сокови овој од зеленчук не содржи шеќери и има помалку калории, а е богат со хранливи состојки“, советува Бредли.

Тагови
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Фит

10 лоши вечерни навики поради кои се дебелеете

Read more

Одлично е да се јаде риба, но внимавајте на овие 3 грешки ако сакате да слабеете

Read more

Брзо и корисно за мускулите: 15 минути утринска јога

Read more

10 минути вежби за цврсти стомачни мускули

Read more
 

Магазин

Адел и Ребел Вилсон за драстичното слабеење: Не те дефинираат килограмите, ти си повеќе од тоа

Читај повеќе
  • play_arrow

10 лоши вечерни навики поради кои се дебелеете

Читај повеќе

Неделен хороскоп: За Лавовите пари, за Скорпиите љубов

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни футуристички авиони

Читај повеќе

Љубезноста не е „пуштање“: Дали знаете да ја направите разликата?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа луксузен нуклеарен бункер од 17,5 милиони долари?

Читај повеќе

Војник на ОН бара девојче со кое се фотографирал за време на војната во Босна

Читај повеќе

Дали самоубиството е себичен избор?

Читај повеќе

Што треба да знаете ако често пиете вода од пластично шише?

Читај повеќе