Три правила кои доведуваат до совршен секс

Психологот Михаил Лабковски одвои три главни правила коишто водат до добар секс.

1. Љубов кон себеси

Сексот е биолошка потреба, но многумина ја претвораат оваа потреба во игра. Сосема е нормално веднаш да не сакате секс со личност којашто уште не сте ја запознале добро. Или по караница, кога не ви е ни дојдено до секс и галење. Но, кога имате желба, но си велите „не“ за да манипулирате со желбата, тоа веќе претставува сериозен проблем.

Мажите исто така играат игри, бараат потврда за љубов низ сексот, а тоа доведува до различни последици. Се игнорира физичката потреба, а растат психолошките комплекси.

Потребно е да се свртите кон себеси, да ги почитувате вашите желби и да не се одрекувате од здравите сексуални потреби.  Ослободете се од моралните окови од детството, заборавете на тоа дека лошо ќе мислат за вас ако веднаш се согласите за секс со некого. Сакајте се со оној за кого имате желба, советува психологот.

2. Ослободете се од комплексите

Жените обично имаат проблем со убавината, мажите и технологијата. Некои сметаат дека не се доволно убави, па цел живот размислуваат за тоа. Други се плашат да преземат иницијатива па се несигурни и постојано го прашуваат партнерот дали му се допаѓаат, што им се допаѓа кај нив и слично.

За да биде сексот добар, треба да престанете да размислувате за вашите бутови или за целулитот. Мислете малку на партнерот, размислувајте што ви се допаѓа кај него.

3. Желбата е секогаш важна

Многу луѓе имаат секс, но не како што сакаат или во моментите кога сакаат. За некој тоа е вршење брачна должност, некој се заборава себеси само за да го задоволи партнерот, а некои се согласуваат на болен и непристоен секс за да го задоволат другиот.

Таквото однесување доведува до некои болести како еректилна дисфункција или вагинизам, кога и самата пенетрација задава болка.

Важно е да бидеме во состојба да кажеме „не“ кога едноставно не ни е дојдено до секс. Сексот никогаш не треба да се случува поради сожалување, чувство на должност и слично.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Љубов и секс

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Љубовен хороскоп за февруари: Еден знак или ќе раскине, или ќе го каже судбоносното „да“

Read more

Дали постои идеален број на сексуални партнери?

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе