Три причини зошто треба да ја избришете апликацијата Google Photos

Стручњакот за сајбер и надзор Зек Дофман за Forbes наведе три причини зошто корисниците на iPhone треба да ја избришат оваа апликација.

Прво, со користење на Google Photos значи дека на платформата ѝ давате пристап до вашите фотографии. Аpple има нова алатка за заштита на приватноста во својата апликација за фотографии, но кога станува збор за Google Photos оваа апликација не го прифаќа тоа и ќе инсистира да дадете пристап до сè ако сакате да ја користите апликацијата.

Ознаката за приватност е уште една причина за да ја избегнувате оваа апликација. Тука се открива колку податоци можат да се соберат за вас доколку ја користите оваа апликација.

Податоците кои ги собира Google Photos може да ја вклучуваат локацијата, историјата на пребарување и историјата на купување.

Третиот и последен проблем е употребата на вештачка интелигенција во „облакот“ на фотографии на корисниците.  Поради користење на cloud технологијата, вашите фотографии и податоци се чуваат во некој друг компјутер.

Стручњакот заклучи дека корисниците на Apple треба да ја користат приватноста која ја постави Apple и да не ја преземаат Google Photos и покрај предностите.

Тагови
реклама

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Поза мачка - идеална за долг секс и двоен оргазам

Read more

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Read more

Софтвер

Три причини зошто треба да ја избришете апликацијата Google Photos

Read more

„Протече“ информација за лансирањето на новиот Android 12

Read more

Пристигна најновата бета верзија на Android 12

Read more

Вашата локација може да се следи од кој било Android телефон - како да се заштитите?

Read more
 

Гик

  • filter

Новиот Xiaomi Pad 5 ќе се продава во Европа

Читај повеќе

10 бизарни начини и околности под кои умреле римските императори

Читај повеќе

Galaxy Note 22 ќе биде претставен наредната година?

Читај повеќе

LG произведе огромен екран за домашно кино од 1,7 милиони долари

Читај повеќе

Европа заостанува 21 година зад поставената цел за намалување на загадувањето

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ја претстави серијата 11T

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Првиот целосно цивилен екипаж полета во вселената со SpaceX

Читај повеќе

Кинеските астронаути се враќаат на Земјата по три месеци во вселената

Читај повеќе

Три причини зошто треба да ја избришете апликацијата Google Photos

Читај повеќе