Три причини зошто жените глумат оргазам

Студија објавена во Archives of Sexual Behavior откри поради кои причини жените глумат оргазам.

Истражувачите разговарале со 462 хетеросексуални жени и издвоија три најчести причини поради кои жените лажат дека доживеале оргазам.

1. За да го задржат партнерот

Еволуциската психологија феноменот на глумење оргазам го објаснува како стратегија за задржување на мажот. Мажите сакаат нивната партнерка да ужива и доживува оргазам, а жените глумат само за да го задоволат партнерот.

Истражувањето покажало дека жените кои се плашат дека партнерот ќе ги изневери, почесто глумат оргазам.

2. За да го задоволат партнерот

Многу жени се сложуваат дека мажите треба да знаат што сакаат нивните партнерки и како да ги задоволат, но ако некоја жена смета дека задоволството на партнерот не е целосно ако и таа не доживее оргазам, тогаш ќе го одглуми.

Но, тука се крие уште еден проблем. Често разликата меѓу тоа дали жената сака да доживее оргазам поради себе и сопственото задоволство или мисли дека мора за да го усреќи партнерот, влијае на тоа дали навистина ќе го доживее.

3. Бидејќи нема причини за да не го одглумат

Постојан многу предрасуди поврзани за полот, а меѓу нив е и оној дека жените се премногу чувствителни или дека мажите би требало да се грижат за нив. Ако жените прифатат предрасуди поврзани со нивниот пол, таквите уверувања може да влијаат на нивните одлуки дали или нема да одглумат оргазам.

Истражувањето покажало дека жените кои имаат негативни уверувања за полот и оние кои мажите не ги почитуваат, почесто глумат оргазам.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Љубов и секс

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Љубовен хороскоп за февруари: Еден знак или ќе раскине, или ќе го каже судбоносното „да“

Read more

Дали постои идеален број на сексуални партнери?

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе