Три причини зошто жените глумат оргазам

Повеќето сексуално активни жени барем еднаш во животот одглумиле оргазам.

И додека некои жени глумат оргазам за да не го повредат мажот, а некои за да го стимулираат сопственото либидо, сигурни сме дека сите се интересираат дали конечно е утврдена „вистинската причина“ зошто жените глумат оргазам?

Претходните истражувања утврдиле дека жените глумат оргазам за да бидат подредени на потребите на мажот. Но, во неодамна објавената студија во списанието Archives of Sexual Behavior за причините зошто жените глумат оргазам, истражувачот разговарал со многу жени кои објасниле дали ги лажираат оргазмите и зошто. Некои од нив рекле: „Секако, а кој не глуми?" додека другите биле шокирани од самото прашање. „Жените треба да бараат оргазам!“, рекле тие.

Но, со малку подлабоко „копањењ“ се доаѓа до сознанието дека многу од овие жени ги засновале своите активности врз социјално условени родови убедувања. Често се појавуваат фрази како „мажите треба да“ и „жените мораат“ или „жените би требало да“. Но, сепак, има повеќе од едноставна прагматика што одредува кога и кој глуми оргазам.

Лажен оргазам за да се задржи партнерот

Еволуционата психологија го објаснува феноменот на лажен оргазам како „стратегија за задржување на партнерот“, во која мажите го ценат и посакуваат оргазмот на партнерката. Соодветно на тоа, жените во хетеросексуални односи ќе го лажираат својот оргазам за да го задоволат својот партнер, надевајќи се дека така ќе го задржат партнерот. Оваа хипотеза беше потврдена од друга нова студија. Имено, жените кои помислиле дека нивните партнери ќе ги изневерат, имаат поголема веројатност да глумат оргазам.

Лажирање за сексуално задоволување на партнерот

Истражувањето се обиде да открие како специфичните верувања за сексот и полот можат да бидат поврзани со преправањето дека доживеале оргазам. Откриено е дека жените се со поголема веројатност да глумат оргазам ако мислат дека тоа ќе го задоволи нивниот партнер. Ова можеби не е изненадувачки, но вреди да се дискутира, особено затоа што во доминантниот дискурс преовладува идејата дека мажите треба да се грижат за задоволството на својата партнерка. Повеќето жени би се согласиле дека мажите не треба да бидат себични во кревет, туку треба да се прилагодат на партнерката, нејзините желби и потреби. Сепак, она што го сугерира ова неодамнешно откритие е дека постои разлика помеѓу желбата жената да доживее оргазам заради свое задоволство, без притисок и потреба од оргазам за да го задоволи партнерот. Токму оваа разлика може да биде клучната разлика помеѓу вистински и лажен оргазам за жената.

Глумење бидејќи нема причина да не го направи тоа

Покрај овие специфични верувања за полот и полот, студијата измери и широко распространети родови ставови кои немаат директна врска со спалната соба, но влијаат на нашите интеракции со другите врз основа на нивниот пол. На пример, верувања како дека жените се премногу чувствителни или дека мажите треба да ги сакаат, почитуваат и да се грижат за жените. Таквите и слични верувања може потсвесно да влијаат на начините на комуникација со мажите и жените. Ова истражување покажа дека жените кои имаат негативни верувања за својот пол и го отфрлаат феминизмот, најверојатно ги лажираат своите оргазми. Од друга страна, жените кои сметаат дека мажите треба да ги почитуваат жените имаат помала веројатност да глумат оргазам. Овие откритија сугерираат дека ако жените сметаат дека мажот треба да ги почитува како „ангелски“ и „чисти“, тогаш глумењето оргазам нема многу смисла, бидејќи оргазмот вклучува правење смешни гримаси, а понекогаш и испуштање смешни звуци.

Истражувањата на оваа тема се уште во почетна фаза, но некои од наодите од оваа студија сигурно ќе дадат многу одговори на многу прашања или ќе отворат нови возбудливи прашања за идни истражувања.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Љубов и секс

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Љубовен хороскоп за февруари: Еден знак или ќе раскине, или ќе го каже судбоносното „да“

Read more

Дали постои идеален број на сексуални партнери?

Read more
 

Магазин

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе