Три промени кои настануваат во телото кога ќе престанете да јадете бел леб

За многумина лебот е омилена намирница без која не можат да си го замислат днеот. Но, таа бомба од јаглени хидрати доаѓа во многу различни облици, од кои некои се штетни за нашето тело и линијата која сакаме да ја држиме. Тогаш, што би се случило во човечкото тело доколку целосно би го исфрлиле белиот леб?

Губење килограми предизвикани од вода

Лебот е полн со јаглени хидрати, а нивното нагло исфрлање од прехранбените навики веднаш ќе се одрази врз вашето тело и тоа во облик на губиток на килограми. Но, не станува збор само за инстант слабеење, туку за губиток на вода која се насобира во телото.

Телото складира јаглени хидрати во облик на гликоген, млечна киселина која собира вода. Секој грам јаглени хидрати што е задржан во телото со себе задржува и врзува три до четири пати повеќе вода од својата тежина.

Нема повеќе стално да бидете гладни

Преработените јаглени хидрати, со какви што е преполн белиот леб, во вашиот организам предизвикуваат ненадејно зголемување и скок на шеќерот во крв, кој потоа брзо паѓа. Овие луди промени на мозокот ми испраќаат нејасни сигнали кои го зголемуваат чувството на глад и желбата за храна, поради што се дебелиме.

Но, тоа не значи дека од исхраната мора потполно да го исфрлите лебот, туку празните калории и белиот леб да ги замените со лебот направен од интегрални житарици, кои го регулираат и балансираат шеќерот во крвта.

Зголемена енергија и подобро варење

За разлика од интегралниот леб, познат уште и како црн леб, белиот не содржи влакна кои се многу потребни за нормална работа на цревата и варењето. Таквата храна предизвикува запек и проблеми со варењето.

Откако ќе го исфрлите белиот леб од менито и во секојдневната исхрана ќе внесете сеопфатни житарици, варењето ќе започне да работи нормално и олеснето.

Исто така, јаглените хидрати се храна и гориво за мозокот. Доколку тоа е квалитетно, мозокот ќе работи нормално, без пречки, но ако таа храна што мозокот ја добива не е здрава, телото реагира негативно и се појавува чувство на омалаксаност и замор.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Здравје

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе