Три промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

А.С.
/ 29.05.2024 / 10:53

Доаѓа летото, а со тоа и желбата да се чувствувате самоуверено и фит.

За среќа, постигнувањето на таа цел не мора да вклучува екстремни мерки или неуспешни диети кои на крајот ќе направат повеќе штета отколку корист.

Неколку едноставни промени во исхраната можат да направат чуда за нашите напори за слабеење.

Личниот тренер и консултант за исхрана, Алана Кејт Дерик, и диететичарката Триста Бест, открија мали, но влијателни промени во исхраната кои можат да донесат значителни резултати.

1. Заменете ги засладените пијалаци со вода

Дерик предлага да започнете со замена на зашеќерените пијалаци, како газирани и други сокови, со поздрави алтернативи. Многу од нашите омилени пијалаци веројатно се полни со шеќер, што може да биде штетно за нашето здравје поради неколку причини.

„Тие калории се собираат неверојатно брзо и не даваат никакви вредни хранливи материи“, објаснува таа за SheFinds. Наместо тоа, можеме да се одлучиме за вода или незасладени сокови.

2. Дајте приоритет на посните протеини

Дерик, исто така, ја нагласува важноста од вклучување на посни протеини во оброците за да се оптимизира метаболизмот и да се зачува чистата мускулна маса.

Вклучувањето квалитетни извори на протеини како пилешки гради, риба, тофу или леќа во оброците може да ни помогне да останеме сити и задоволни. Сепак, се препорачува да се внимава на големината на порциите за да се избегне прејадување.

3. Јадете повеќе пробиотици

Пробиотиците се живи микроорганизми кои имаат корист за цревата и можат да придонесат за подобрување на варењето и зајакнување на имунолошкиот систем.

Иако некои истражувања сугерираат врска помеѓу пробиотиците и губењето на тежината, потребни се дополнителни истражувања за да се утврдат точните ефекти врз телесната тежина.

Но, пробиотската ферментирана храна може да помогне да се хранат „добрите“ бактерии во цревата, што може да ни помогне да изгубиме неколку килограми, тврди Бест.

„Јадењето повеќе храна богата со пробиотици може да помогне да се намали воспалението во телото. Пробиотиците се живи микроорганизми кои се корисни за здравјето, особено за здравјето на цревата. Цревниот микробиом игра клучна улога во регулирањето на воспалението низ телото“, заклучи диететичарката.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Фит

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Read more

Суплементи што помагаат во топење на салото на стомакот

Read more

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Read more
 

Магазин

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе

Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во лето?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе