Три работи што никогаш не треба да ги правите веднаш по јадење

Ако родителите ве предупредиле како дете да не одите на пливање барем половина час по оброкот, биле во право. Имено, постојат неколку работи кои не е препорачливо да ги правите веднаш по јадење.

Со цел да се олесни варењето, се препорачува да се напиете чаша вода после оброк и да се прошетате. Ова ќе ви помогне да го регулирате шеќерот во крвта и да се чувствувате подобро. Но, три работи треба да избегнувате.

Не мијте ги забите

Според клиниката Mayo, треба да избегнувате да ги четкате забите веднаш по јадење, ако сте јаделе или пиеле нешто кисело како лимони и други агруми, или ако сте пиеле вино. Во овој случај, треба да почекате 30 минути пред миење бидејќи може да ја оштети глеѓта.

Не јадете пред спиење

Освен тоа, оброците пред спиење може да доведат до металоиди и други стомачни болки и да го нарушат квалитетот на вашиот сон. Според лекарите од клиниката Mayo, треба да почекате најмалку 3 часа после јадење.

Тоа е затоа што храната што останува во нашето тело не може да се обработи како кога седиме или извршуваме некаква физичка активност, како што е одење. Наместо тоа, храната и киселината се враќаат во хранопроводникот, а потоа може да добиете горушица.

Не вежбајте

Вежбањето или прекумерната физичка активност после оброк не е добра идеја доколку сакате да избегнете стомачни тегоби или грчеви во мускулите. Ако јадете обилен оброк, почекајте 3 до 4 часа пред да вежбате или спортувате. Ако имате ужина или мал оброк, почекајте најмалку 1 час.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Здравје

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Read more

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Read more

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Read more

Храна која е богата со витамин Ц - идеална за зимските месеци

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе