Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Лекарите советуваат дека во летниот период, освен вода, треба да пиете и изотонични пијалаци за да избегнете дехидрација.

Изотоничните пијалаци, или популарно наречените „спортски“ пијалаци, содржат 40-80 грама јаглени хидрати на литар. Се смета дека овие видови на пијалаци се најефективниот начин за рехидратација за време и после вежбање, но и за време на екстремни горештини.

Изотоничните пијалаци содржат две главни состојки: јаглехидрати кои обезбедуваат „гориво“ за работа на мускулите, како и натриум, односно сол. Малата количина на натриум помага за забрзување на рехидратацијата, одржува рамнотежа на течности и ги заменува солите изгубени со потење.

Ако пијалакот се опишува како изотоничен, тоа значи дека содржи слични концентрации на сол и шеќер како во човечкото тело. Со други зборови, ќе содржи помеѓу 6 и 8% јаглени хидрати (шеќер). Изотонични пијалаци можете да направите сами дома.

Овошна опција

Потребни состојки:

 • 250 ml вистински овошен сок
 • 250 ml вода
 • прстофат сол

Соединете ги сите состојки, добро измешајте и изладете. При изборот на сок, важно е да не се користи пијалак направен од разредено овошје. Може да земете вистински, стопроцентен сок од портокал.

Мохито

Потребни состојки:

 • сок од половина лимета, околу 20 ml
 • 150 ml сок од јаболко
 • 330 ml вода
 • 1 лажица мед или кафеав шеќер
 • 4 до 6 листови нане
 • прстофат сол

Прво измешајте ги шеќерот/медот и нането, но не кршете ги листовите нане. Потоа додадете сок од јаболко и вода. Сè добро измешајте и изладете, така што напитокот ќе биде готов за пиење. Оваа опција не е толку евтина како претходната, но е вистински поздрава и побогата по вкус алтернатива.

Лимон и ѓумбир

Потребни состојки:

 • 44 ml сок од лимон
 • парче суров ѓумбир
 • 450 ml вода
 • 3 лажици мед

Додадете неколку тенки парчиња ѓумбир во голема шолја зовриена вода и оставете го да отстои додека ѓумбирот не го ослободи својот вкус. Отстранете ги парчињата ѓумбир и исцедете го лимонот, а потоа измешајте го медот. Оставете го прво да се излади на собна температура, а потоа изладете го во фрижидер.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Рецепти

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Read more
Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Read more

Готвачите сметаат дека треба да се избегнува еден вид плескавица

Read more

Рецепт на денот: Пилешки гради во сос од вино

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе