Три сексуални активности кои никој веќе не ги сака

Познатата експертка за секс Трејси Кокс сподели резултати од истражување кое потврди дека иако го имаме истиот сексуален жар како и претходните генерации, нашиот стил на живот толку многу нè променил  што сексуалното задоволство сега го толкуваме на поинаков начин.

Одредени однесувања во сексот веќе не се во мода и младите генерации не ги практикуваат. 

За кои од нив станува збор?

Долга предигра

Денес сè е во движење. Се брзаме додека пиеме кафе, додека разговараме на телефон, додека ручаме, па истото важи и додека водиме љубов. Денес, сè што е побрзо е подобро, па долгата предигра е надвор од мода.

Сепак, мажите треба да знаат дека предиграта не е луксуз, туку женска потреба за подобар и попријатен секс. Истражувањето покажало дека младите не се откажуваат од предиграта, ја прават пократка, но поинтензивна.

Тантрички секс

Модерното време ги научи младите како да го одвојат сексот од чувствата. Појавата на онлајн апликациите за запознавање отвори ера на неконвенционални врски и секс што е во служба на задоволување на физичките потреби, наместо да се создаде љубовна врска.

Тантричкиот секс е древна хинду практика која вклучува бавна интимност, чија главна цел е поврзување на телото и умот. Медитација, контрола на дишењето, одложување на климаксот и еротска масажа се само дел од начините за тантрично водење љубов. Истражувањата покажаа дека луѓето повеќе немаат време за такви сексуални активности, па со тоа го изгубиле и интересот.

Секс пред спиење - во кревет

Дури и оние парови кои сакаат да експериментираат на крајот се согласуваат дека сексот во кревет е најудобниот избор. Но, резултатите од истражувањето покажало дека младите мислат поинаку.

Повеќето млади попрво ќе ги задоволат своите потреби во јавен тоалет или во парк, за да не мора да покажат некаква одговорност по сексот.

Не е нешто ново дека младите претпочитаат да водат љубов на јавни места, како во паркови и во автомобили, но секако е ново што попрво би ги одбрале овие места отколку удобноста на креветот, вели Кокс.

Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Љубов и секс

Какви мажи сакаат жените?

Read more

Кои се најсреќните датуми за свадба во 2023?

Read more

Секс позата „пегла“ е идеална за оние кои не сакаат акробации

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп од 5 до 11 декември

Read more
 

Магазин

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Читај повеќе

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Читај повеќе

Сан Франциско ја повлече дозволата полицијата да користи „роботи убијци“

Читај повеќе

Што точно значат бројките на вентилот на радијаторот?

Читај повеќе