Три симптоми на болки во грбот кои може да бидат знак за рак на коските

Иако болката во грбот е честа поплака и често не е поврзана со ракот на коските, важно е да се внимава на знаците кои би можеле да укажуваат на оваа состојба.

Ракот на коските, како и секој друг рак, е важно да се открие навреме за да се зголемат шансите за излекување.

Најчестите симптоми на рак на коските се постојана болка во коските, оток и осетливост, необјаснети фрактури и ограничен опсег на движења (веројатно предизвикани од тумор во близина на зглобот).

Болката во грбот, особено во долниот дел на грбот, е многу честа појава. Но, ако болката е постојана или поврзана со други загрижувачки знаци, вреди да се посети лекар.

Има три индикатори кои треба да ги земе предвид некој со болки во грбот кога се сомнева во рак на коските.

Постојана и необјаснива болка

Ако имате постојани и силни болки во грбот, кои не се намалуваат дури и по одмор или земање лекови, ова е знак на сомневање.

Локализирана болка

Болката од рак на коските често е локализирана на одредена област на 'рбетот или на одредена коска.

Болка која се јавува во текот на ноќта

Болката од рак на коските може да биде поизразена ноќе или за време на периоди на физичка активност.

Според советите на лекарот, кај ракот на коските обично ќе има некои други симптоми како што се оток, осетливост или забележлива грутка во близина на местото на болка. Ако имате лична историја на рак или семејна историја на рак на коските, можеби сте изложени на поголем ризик.

Ракот на коските може да се појави на која било возраст, но почесто се дијагностицира кај деца и млади возрасни.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Здравје

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Read more

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Read more

Се шири нова варијанта на корона: 5 симптоми по кои ќе ја познаете Pirola

Read more

Ја зголемуваат енергијата: Намирници што ќе ви помогнат при чувство на замор

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе