Три совети како без проблем да се вратите во форма

А.С.
/ 12.08.2022 / 15:13

Сте направиле поголема пауза во вежбањето, но сте подготвени да се вратите во теретана. Добрата вест е дека не ви недостига мотивација, но внимавајте да не се префорсирате.

Ова се три совети како без проблеми да се вратите во форма:

Поставете си краткорочни цели

Вашите фитнес цели треба да бидат доволно големи за да ве одржат мотивирани, но за почеток нека бидат остварливи на краток рок. Поставете си цели од кои може да забележите напредок за една недела или две. За почеток тоа е број на часови што неделно ги поминувате во теретана, постигнување кондиција и слично. Тоа дополнително ќе ве мотивира да продолжите кон поголеми цели.

Не почнувајте веднаш со интензивни тренинзи

Со оглед на тоа дека поминало збачително време од последниот пат кога сте тренирале, најлошо нешто што може да си го направите е да „удрите“ на интензивен тренинг од кој ќе добиете воспаление на мускулите и ќе мора пак да направите пауза, што значително ќе ве демотивира. Првите тренинзи нека бидат кратки и умерени, па постепено засилувајте го темпото и интензитетот на вежбите.

Разновидност во вежбањето

Ако сте вежбале претходно, сигурно знаете кој тип на вежби ви одговараат, но за да ги постигнете вашите фитнес цели и да отидете едно ниво погоре треба да направите промени. Покрај основниот тренинг, во текот на неделата вметнете нешто ново: пилатес, јога, скокање со јаже, пливање, танц, пешачење, планинарење... Ќе ја забележите разликата во начинот на кој го јакнете телото, но и во расположението за вежбање.

реклама

Октоберфест: Пивото никогаш поскапо, посетители значително помалку

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од јануари

Read more

Победа над Бугарија не е само за гордост: Како зависат ЕУРО 2024 квалификациите?

Read more

Која е Џорџа Мелони, првата жена премиер на Италија?

Read more

Фит

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Read more

Три причини зошто боксот е одличен начин за вежбање на телото и умот

Read more

Колку калории треба да внесувате за да билдате мускули?

Read more

За совршена линија: Пилатес вежби од кои се топат масните наслаги

Read more
 

Магазин

„Еден потег, многу придобивки“ – Visa бонус кампања на Шпаркасе Банка

Читај повеќе

Продолжен работниот век на жените во Швајцарија, ќе се пензионираат на 65 години

Читај повеќе

Вкусна зимница: Џем од сливи со рум

Читај повеќе

Меган Маркл опишана како нарцисоиден социопат во новата книга за кралското семејство

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Читај повеќе

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Читај повеќе

Направи сам: Домашно средство против комарци и муви

Читај повеќе

Четири основни причини зошто многумина глумат оргазам

Читај повеќе

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Читај повеќе