Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Во нивната потрага по подобро здравје, многу луѓе се свртуваат кон додатоци за да ги пополнат празнините во исхраната и да ја подобрат нивната севкупна благосостојба.

Сепак, според неврологот Роберт Лав, некои вообичаени суплементи всушност можат да бидат штетни за вашиот мозок ако се консумираат во големи дози.

Железо

Железото е есенцијален минерал, но големите дози можат да имаат штетни ефекти врз мозокот. Високото ниво на железо може да доведе до губење на меморијата, како и губење на когнитивните способности, а вишокот на железо всушност го зголемува стареењето.

Додатоци на железо треба да се земаат само ако тестот на крвта потврди дека има недостаток. Освен ако не сте направиле крвен тест кој покажува дека имате малку железо, веројатно не ви треба додаток.

Бакар

Бакарот е уште еден минерал кој најчесто се наоѓа во мултивитамините, но вишокот бакар може да биде штетен. Високото ниво на бакар всушност ги зголемува слободните радикали и тоа може да предизвика оксидативен стрес и оштетување на вашиот мозок.

Со цел да се спротивстават на негативните ефекти на бакарот, треба да се обезбеди соодветен внес на цинк, или преку додатоци или храна богата со цинк. Цинкот всушност се спротивставува на бакарните слободни радикали и тоа помага да се заштити вашиот мозок.

Манган

Манганот, иако е неопходен во мали количини, може да доведе до сериозни невролошки проблеми кога се консумира во големи дози. Високото ниво на манган всушност може да доведе до симптоми слични на Паркинсоновата болест, како што е тремор. Според упатствата на Националниот институт за здравје, горната граница за манган е 11 mg на ден за здрави возрасни лица, затоа погрижете се да останете многу под тоа ниво.

реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Здравје

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Read more

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Read more

Што ќе ве разлади подобро - топла или ладна вода за пиење?

Read more

Што се случува во телото ако јадете спанаќ секој ден?

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе