Три типови на рак што најтешко се дијагностицираат

Доцнењето во дијагностицирањето на ракот може да се покаже фатално.

Затоа доктор сподели кои видови на рак најтешко се забележуваат и на што да внимавате за да ги зголемите шансите да забележите нешто погрешно.

Д-р Дебора Ли вели дека најчестите форми на рак кои тешко се дијагностицираат се ракот на панкреасот, јајниците и цревата.

Рак на панкреасот

Од сите видови на рак, ракот на панкреасот е особено тешко да се дијагностицира, а најчесто се појавува кога болеста е напредната и не е подложна на лекување. Само еден процент од луѓето на кои им е дијагностициран рак на панкреас живеат 10 години. Ракот на панкреасот има најниска стапка на петгодишно преживување од 22-те најчести типови на рак.

„Се верува дека на ракот на панкреасот често му требаат 10-20 години да расте во панкреасот пред да биде откриен. Кај 80 проценти од пациентите дијагнозата се поставува во напредна фаза. Тоа е затоа што панкреасот се наоѓа високо во задниот дел на абдоменот и симптомите се благи или се припишуваат на други состојби како што се рефлукс на киселина, болест на жолчното кесе или пептични улкуси“, вели д-р Ли.

Симптоми:

Безболна, прогресивна жолтица - жолта кожа и склера, со бледа столица и темна урина

Необјаснето губење на тежината

Губење на апетит

Гадење и повраќање

Промена во навиките на дебелото црево - дијареа или запек - но често течна столица која тешко поминува

Летаргија и замор

Абдоминални болки

Отежнато варење

Рак на јајници

Д-р Ли вели дека приближно 4.000 луѓе умираат од рак на јајниците секоја година. „Тоа е околу 11 жени дневно“, вели таа.

„Проблемот е што само на 20 отсто од жените им е дијагностициран рак на јајниците во раните фази - стадиуми 1 и 2. Ракот на јајниците често се дијагностицира кога е напреднат и веќе се проширил бидејќи симптомите се нејасни и неспецифични и често се припишуваат на други работи. Бидејќи карлицата и абдоминалната празнина се големи, туморот мора да порасне прилично голем пред да предизвика доволно симптоми за жената да знае дека нешто не е во ред. Жените мора да ги знаат симптомите. Бидете внимателни и побарајте помош веднаш штом мислат дека работите не се во ред“.

Симптоми:

Надуеност

Чувство на ситост после јадење

Често мокрење (поради притисок врз мочниот меур)

Абдоминална и/или карлична болка

Чувство на притисок во абдоменот

Абдоминален оток

Необјаснето губење на тежината

Замор

Болка во грбот

Запек

Вагинално крварење - постменопаузално крварење

Невообичаен вагинален исцедок

Болни сексуални односи

Рак на цревата

Ако не се открие, ракот на цревата може да заврши со ширење на крвните садови, ѕидот на цревата, лимфните садови и другите локални ткива.

„Ракот на цревата обично започнува со растот на полихемијата во ѕидот на цревото. Само околу 10 проценти од полипите на цревата стануваат малигни. Процесот трае 10-20 години, при што има доволно време за откривање и отстранување на полипот“, објасува д-р Ли.

Таа, исто така, цитира студија за епидемиологија на рак, која покажа дека речиси една третина од пациентите со рак на цревата доцна добиваат дијагноза.

„Во 13 отсто од случаите доцнењето настанало пред да го посетат својот општ лекар, а во 38 отсто доцнењето настанало откако општ лекар ги упатил во болница. За 49 проценти од пациентите доцнењето било во одење на тестови и чекање да се вратат резултатите од тестовите кај општ лекар“, рече таа.

Симптоми:

Крварење – крв во столицата, во тоалетната школка или на тоалетната хартија

Постојана промена во навиките на дебелото црево

Необјаснето губење на тежината

Замор и летаргија

Болка и/или грутка во абдоменот

Ако почувствувате сомнителни симптоми, посетете лекар што е можно поскоро. Исто така, важно е редовно да се вршат систематски прегледи.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе