Три вежби за загревање пред трчање

Б.С.Б.
/ 18.06.2020 / 20:14

Физичката активност е многу важна за здрав живот, а трчањето е препорачлива активност и за спортистите и за луѓето кои се рекреираат според нивните можности. Без оглед на тоа колку често трчате и во каква физичка форма сте, не смеете да заборавите да се загревате пред трчање.

Телото секогаш треба да биде подготвено пред интензивна физичка активност, а трчањето спаѓа во тоа, пишува Stylist. Вежбањето и истегнувањето се составен дел и важно е да се знае дека сите вежби немаат ист ефект на организмот и во тој случај треба да обрнете внимание да не дојде до спротивен ефект.

Погледнете кои вежби се корисни за згревање пред трчање:

1. Исчекори

Добри се за истегнување на нозете и помагаат за општа стабилност, силина и еластичност.

Remote video URL

2. Кревање на една нога

Оваа вежба ги растегнува тетивите и ги активира мускулите. Треба да застанете на десното стапало и благо да го свиткате коленото така што левата нога да биде малку над земјата.

Remote video URL

3. Странично подигање на колената

Оваа вежба е добар начин за активирање на глутеусот (задникот), а пред почетокот на трчање оваа вежба ќе ја намали можноста од повреда. Потребно е да легнете на страна со едната нога преку другата и колената да гледаат на предната страна, а стапалата да бидат во линија со глутеалните мускули.

Remote video URL
реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Фит

Што точно се случува во телото додека се топат маснотиите?

Read more

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Read more

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Read more

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Read more

Магазин

Истражување: Колку трае имунитетот по заразување со коронавирусот?

Читај повеќе

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент: Сурферка опколена од три ајкули

Читај повеќе

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Тропска салата со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Што точно се случува во телото додека се топат маснотиите?

Читај повеќе
  • filter

Летен тренд: Едноделен костим за капење

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да јадете смокви секој ден

Читај повеќе

Дали знаете колку хартија треба да се рециклира за да се спаси едно дрво?

Читај повеќе