Три видови на рак чии симптоми често се мешаат со нешто друго

Некои видови на рак може да биде многу тешко да се забележат бидејќи покажуваат многу малку или никакви симптоми во раните фази на болеста.

Ова потоа значително ја комплицира дијагнозата и третманот и ја зголемува можноста за смрт.

Според Cancer Research UK, откривањето и дијагностицирањето на еден вид рак што е можно порано може да спаси животи. Портпаролот на добротворната организација рече: „Ракот што е дијагностициран во рана фаза, кога не е премногу голем и не се проширил, има поголема веројатност да се

Панкреасот е голема жлезда која е дел од дигестивниот систем, а се наоѓа зад желудникот и под црниот дроб. Според NHS, пет знаци на болест кои може да се помешаат со друга состојба или проблем вклучуваат постојана абдоминална лекува успешно“, пренесува Mirror.

Рак на панкреасот

симптоми кои може да бидат поочигледни вклучуваат жолтица, тешкотии при голтање и повраќање. Пациентите може да страдаат и од симптоми на дијабетес, бидејќи болеста на панкреасот го запира производството на инсулин. Само околу 10 проценти од луѓето на кои им е дијагностициран рак на панкреасот може да подлежат на операција за отстранување на ракот, што го прави многу потешко да се излечи болеста.

Рак на јајниците

Симптомите на ракот на јајниците често стануваат очигледни само откако болеста еволуирала во напредна фаза, кога ракот е многу потежок за лекување.

Затоа, раното откривање на ракот на јајниците е многу важно. Иако секогаш треба да бидеме свесни за какви било нови промени во нашето тело, NHS вели дека постојат два предупредувачки симптоми кои може да ги забележите додека сте во бањата - запек и дијареа. Исто така, се советува да посетите лекар ако почнете брзо да се чувствувате сити или целосно да го изгубите апетитот, да почувствувате абдоминална болка, да забележите надуеност или потреба почесто да мочате.

Рак на дебелото црево

Знаците на болеста вклучуваат крварење од крајот на дебелото црево или сериозни промени во вашите нормални навики на дебелото црево, како што се потечни и почести столици или запек.

Лекарите понекогаш може да почувствуваат грутка во ректумот или стомакот, обично на десната страна. Чувството дека треба да се напрегате за да имате празнење на дебелото црево дури и по празнење, исто така може да биде знак. Наглото губење на тежината и болки во стомакот или грбот исто така може да укажуваат на болеста.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе