Рецепти

Три вкусни рецепти со спанаќ

14. ноември 2017 - 15:42 | А.С.

Спанаќот е богат со железо, фолна киселина, калиум и витамин A и C. Содржи двојно повеќе железо од другите зелјести растенија, но она што многумина не го знаат е дека термички преработениот спанаќ содржи повеќе хранливи материи, витамини и минерали отколку свежиот.

Нутриционистите советуваат да го јадете и свеж и преработен, а најдобро е да го комбинирате со храна исто така богата со витамин C за подобра апсорпција на железото.

Ви предлагаме три рецепти со спанаќ што може лесно да ги подготвите и да ги вметнете во вашето неделно мени.

Коментирај