Триесет дена притвор за жител на Порој кај кого беше најдено оружје и муниција

Тетово, 22 јануари 2022 (МИА) – Жителот на Порој кој вчера беше приведен откако кај него беше најдено оружје и муниција доби и мерка притвор.

Полицијата информира дека се обезбедени двајца негови роднини кои при претресот вчера нападнале полицаец.

Триесет дена притвор за Р.Л. (27) од тетовскиот Порој денеска му определил судија во претходна постапка на Основен суд Тетово. Тој ќе биде спроведен во Затвор Скопје за издржување на мерката.

Обезбедени се и две лица, роднини на Р.Л. кои се сомничат дека во текот на вчерашниот претрес физички нападнале полициски службеник на СВР Тетово, информира Марјан Јосифоски, портпарол на тетовската полиција.

Вчера при претреси на домовите на Н.А.(24) и неговиот роднина Р.Л.(27) во тетовски Порој пронајдени се три парчиња огнено оруже: 2 ловечки пушки, од кои една од американско производство и „хеклер“, над 170 куршуми од различен калибар, елек, футрола, ремен и 13 пакувања со остатоци од бела прашкаста материја. Потоа постариот жител на Порој е приведен во СВР Тетово.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Хроника

Најдени оружје и дрога при претрес, приведен скопјанец

Read more

Мигрант од Авганистан најден мртов во Гевгелија

Read more

Еден загинат откако возило излета од патот Кичево-Охрид

Read more

Приведени 12 лица при контрола во угостителски објекти во Скопје, пронајдена дрога

Read more
 

Вести

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Читај повеќе

Нафтата најскапа во последните седум недели

Читај повеќе

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Читај повеќе

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Читај повеќе

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Читај повеќе

Најдени оружје и дрога при претрес, приведен скопјанец

Читај повеќе

176 нови ковид случаи во три дена, нема починати

Читај повеќе

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Читај повеќе

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Читај повеќе