Трик кој помага да внесете позитивна енергија во секојдневието

Ако ви е потребно малку позитивна енергија и концентрација, запомнете ја оваа кратенка и применувајте ја секој ден.

Станува збор за кратенката SNACK, а еве го објаснувањето за нејзиното значење од порталот Life hack.

Stop (Застани)

Првиот чекор е лесен и едноставен. Прекинете со активноста со која се занимавате во моментот, за да се сконцентрирате и да почнете одново.

Notice (Забележи)

Вдишете длабоко и набљудувајте го светот околу себе. Посветете неколку минути на светот околу вас, набљудувајте ја околината и на тој начин ќе се вратите во реалноста.

Accept (Прифати)

Не е лесно кога секојдневно сме затрупани од безброј обврски. Иако мислиме дека може да постигнеме сè, понекогаш тоа е невозможно. Затоа, прифатете ја ситуацијата, не размислувајте премногу и продолжете понатаму.

Curious (Љубопитност)

Бидете љубопитни, но за себе. Запрашајте се што сакате, како се чувствувате и што може да ви го поправи денот.

Kind (Љубезност)

„Убавиот збор, железни врати отвара“. Бидете љубезни, насмејте се, направете некое добро дело кое ќе ве усреќи.

реклама

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Охриѓанец лажно се претставувал како сообраќаен полицаец

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Живот

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Read more

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Read more

Педофил осомничен за киднапирање на малата Меделин, 13 години по нејзиното исчезнување

Read more

Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Read more

Магазин

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе
  • play_arrow

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Читај повеќе

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Читај повеќе
  • play_arrow

Педофил осомничен за киднапирање на малата Меделин, 13 години по нејзиното исчезнување

Читај повеќе

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Читај повеќе
  • play_arrow

Утрински стомачни на празен стомак

Читај повеќе