Трик кој помага да внесете позитивна енергија во секојдневието

Ако ви е потребно малку позитивна енергија и концентрација, запомнете ја оваа кратенка и применувајте ја секој ден.

Станува збор за кратенката SNACK, а еве го објаснувањето за нејзиното значење од порталот Life hack.

Stop (Застани)

Првиот чекор е лесен и едноставен. Прекинете со активноста со која се занимавате во моментот, за да се сконцентрирате и да почнете одново.

Notice (Забележи)

Вдишете длабоко и набљудувајте го светот околу себе. Посветете неколку минути на светот околу вас, набљудувајте ја околината и на тој начин ќе се вратите во реалноста.

Accept (Прифати)

Не е лесно кога секојдневно сме затрупани од безброј обврски. Иако мислиме дека може да постигнеме сè, понекогаш тоа е невозможно. Затоа, прифатете ја ситуацијата, не размислувајте премногу и продолжете понатаму.

Curious (Љубопитност)

Бидете љубопитни, но за себе. Запрашајте се што сакате, како се чувствувате и што може да ви го поправи денот.

Kind (Љубезност)

„Убавиот збор, железни врати отвара“. Бидете љубезни, насмејте се, направете некое добро дело кое ќе ве усреќи.

реклама

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Живот

Среќен роденден, Никола Тесла

Read more

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Read more

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Read more

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more

Магазин

  • play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Читај повеќе

Предлог за ручек: Печен лосос со ориз

Читај повеќе
  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе