Трик на искусните домаќинки: Зошто ставаат козметички памук во правосмукалката?

Сите правосмукалки имаат една заедничка карактеристика: со текот на времето и употребата ослободуваат многу непријатен мирис кој се шири низ домот.

И покрај честото менување на филтерот, тешко е да се ослободите од овој непријатен мирис, но ако ги испробате овие неверојатни методи кои ќе ви заштедат време и пари на индустриски освежувачи на воздух, нема да зажалите.

Како да ја одржувате правосмукалката чиста и свежа?

Тоа е речиси невозможна мисија: честичките од нечистотија и прашина се акумулираат со неверојатна брзина во правосмукалката, во цевките и во моторот. Значи, ако не чистите често, нормално е дека ќе се шири непријатна миризба и вашиот уред ќе биде во лоша состојба по некое време. Бидете сигурни дека можете повторно да го исчистите со овие методи за да го одржите чист и функционален каков што бил првиот ден.

Прв совет: Откако темелно ќе го испразните и исчистите садот или кесата за прав, можете да ставите една или две памучни вати натопени во есенцијално масло со мирис по ваш избор. Вашиот дом за кратко време ќе биде освежен.

Уште еден совет како правосмукалката да биде свежа: додадете лажица сода бикарбона во кесичката. Ако правосмукалката нема кеса, посипете доволно сода бикарбона директно на подот и потоа поминете го со правосмукалката.

реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Живот

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Read more

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Read more

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе