Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

А.С.
/ 05.08.2021 / 13:59

Да, пешачењето е исто така ефикасен начин за слабеење.

Особено е ефикасно кај жените со прекумерна тежина. Една студија покажа дека значително помага во намалувањето на маснотиите во стомакот и влијае на инсулинскиот одговор на организмот. Друга студија, од друга страна, откри дека мажите и жените на возраст од 40 до 65 години, кои водат седечки живот, изгубиле тежина без значителна промена во исхраната само затоа што пешачеле 19,3 километри неделно.

Ако пешачењето е и ваша омилена вежба, има еден трик како да стане уште поефикасно. Се работи за промена на темпото. Тоа е, воведување интервали при пешачењето. Додавањето интервали во кои ќе одите побрзо од вообичаено, го зголемува бројот на отчукувањата на срцето, а со тоа го зголемува трошењето калории.

Важно е прво да се загреете. Прво, одете со лежерно темпо 10 минути за да се загреете. После тоа, почнете со воведување интервали. По 30 секунди, одете што е можно побрзо, потоа одете повторно бавно, а потоа повторно зголемете го темпото. Повторете го ова десет пати. Потоа повторно одете со лежерно темпо 10 минути за да се смирите. Ако сакате да согорите уште повеќе калории, пешачете по угорница.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Фит

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Read more

Што се случува со психата ако нагло престанете со вежбање?

Read more

Како да се вратите во форма во четириесеттите години?

Read more

Седум најдобри извори на јаглехидрати за раст на мускулите

Read more
 

Магазин

Дали може да опстои бракот без секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Читај повеќе

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Читај повеќе

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Читај повеќе

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Читај повеќе

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Читај повеќе

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Читај повеќе