Трик со две состојки спречува црната облека брзо да избледи

Оние кои сакаат да носат црна облека се запознаени со тешкотиите при изборот на облека од сопствената гардероба. Имено, различни парчиња облека во црна боја бледнеат во различни нијанси, па не изгледаат идентично кога се комбинираат.

Тиктокерката под корисничкото име Madame Sweat, која се занимава и со совети за домаќинство и чистење, откри трик кој ќе им се допадне на љубителите на црната облека.

„Ако сакате да ја задржите вашата облека црна, имам едноставен совет за вас. Станува збор за две природни нешта што веќе ги имате во вашата кујна“, започна таа.

Наведува дека најдобро е да користите сол и оцет. „Ставете четвртина чаша оцет во барабанот за детергент. Тоа помага да се врзе бојата, или можете да користите сол. Ќе ви треба половина чаша сол, ставете ја на црните алишта. И запомнете дека температурата на водата е клучна - перете во ладна вода и машината ставете ја на брзо перење“, продолжи таа.

Но, кога станува збор за сушењето, предупредува дека црната облека никогаш не треба да се става во машина за сушење. „Треба да земете решетка за сушење. Не ја ставајте надвор. Оставете ја во тоалетот или  на друго место за да се исушат алиштата“, заклучила таа.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Живот

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Read more

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Read more

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе