Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Ноќите станаа спарни поради топлотниот бран, предизвикувајќи немирен сон во загушливи спални соби. Затоа, многумина се борат со техниките за ладење на просториите во нивниот дом.

Важно е да се спротивставите на нагонот да ги отворите сите прозорци во вашиот дом поради топлината бидејќи со отворањето на сите прозорци ќе се овозможи навлегување на топол воздух.

Со цел сите членови на семејството да имаат квалитетен сон, како и доволно воздух во домот, една жена го откри најдобриот начин за разладување на собите.

„Очајнички барајќи малку ладно олеснување во ситните часови, решив да отворам неколку прозорци и случајно открив едноставно, но ефикасно решение“, изјави Лора МекКена.

Контрапродуктивно е да ги чувате прозорците отворени кога надвор е спарно, бидејќи пуштањето топол воздух само ќе ја зголеми температурата внатре, затоа секогаш држете ги прозорците затворени со повлечени завеси кога температурата се зголемува.

„Една немирна ноќ ме натера да талкам во кујната и да ја проверам ситуацијата во собите на моите деца. Ѕирнав во секоја спална соба надевајќи се дека ќе најдам поладна од мојата, но залудно. Затоа без размислување ги отворив прозорците во предната и задната спална соба. ненамерно создавајќи освежителен коридор на ладен воздух кој речиси веднаш ја намали температурата низ куќата“, објасни МекКена.

Таа потоа објасни што се случило со воздухот: „Тоа беше толку едноставно решение, но никогаш не ми падна на памет. Со отворањето на прозорците од спротивните страни на куќата, дозволив воздухот да тече, што го ослободи целиот заробен топол воздух и дозволи да влезе постудениот ноќен воздух.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Живот

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Read more

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе