Трикови како да се справите со претераното потење

Еден од најчестите проблеми е претераното потење. За среќа постојат трикови кои ќе ви помогнат помалку да се потите и да ја редуцирате непријатната миризба.

Правилно ставајте дезодоранс

Дали знаевте дека повеќето луѓе погрешно ставаат дезодоранс? Ако ставате наутро и вие сте меѓу нив. На дезодорансот му е потребно време за да почне да дејствува и потребна му е сува површина на кожата. Навечер температурите се пониски и вие сте најмалку активни, што на дезодорансот му дава време да почне да дејствува. Наместо после будење, обидете се да го употребувате пред спиење.

Носете полесна облека

Избегнувајте да носите прилепени алишта и облека правена од вештачки материјали, бидејќи таа не го пропушта воздухот, па дополнително се потите, а се појавува и непријатна миризба. Наместо тоа, носете полесна облека. Покрај тоа што ќе ви биде многу попријатно за носење, ќе ги избегнете и непријатните миризби од потењето.

Избегнувајте многу зачинета храна

Дали сте забележале дека после многу лута храна се потите повеќе од вообичаено? Тоа е поради тоа што вашето тело на лутата храна реагира еднакво како и на високата температура, се обидува да ве олади. 

Вежбајте

Иако вежбањето обично го поврзуваме со потење, сепак ќе го постигнете спротивното. Да, ќе се потите за време на тренинг, но подоцна ќе се потите многу помалку. Со вежбањето се намалува лачењето на хормонот за стрес коритизол и се зголемува отпуштањето на хормонот за среќа ендофрин. Оваа комбинација ќе ви помогне да доживувате помалку стрес, а со тоа и помалку да се потите.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Стил

Ријана со секси снимки ја промовира новата колекција

Read more

Никој веќе не ги носи: 3 бои што нема да бидат модерни во 2022

Read more

По 50-тата многу жени ја кратат косата: Дали долга коса е за постари дами?

Read more

Koи се најдобрите парфеми на сите времиња?

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе