Трикови за продолжување на рокот на траење на бананите

Бананите се дефинитивно вид на овошје кое најбрзо скапува. Сепак, постојат неколку трикови со кои можете да го продолжите нивниот рок на траење.

Бананите вообичаено можат да траат од два до шест дена. Доколку имате кука на ѕидот од кујната на која можете да ги закачите, задолжително направете го тоа бидејќи ќе спречите појава на црни дамки, кои вообичаено се појавуваат кога бананите се наредени една врз друга.

Исто така, треба да ги чувате подалеку од сончева светлина. Можете да ги исечете и потоа да ги „прелиете“ парчињата со малку сок од лимон, што ќе го намали нивото на pH и ќе го продолжи нивното времетраење.

Потоа, можете да ги завиткате во кујнска фолија, да ги ставите во херметички сад или кеса за чување храна и да ги ставите во фрижидер. Така ќе останат свежи уште три или четири дена.

Можете да ги ставите и во замрзнувач, но најдобро е претходно да ги излупите и исечкате. Ставете ги парчињата на плех и потоа ставете ги во замрзнувач.

Кога ќе замрзнат, префрлете ги во пластична кеса или сад. Овој чекор не е неопходен, но ќе спречи парчињата банана да се залепат.

Тагови
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои мразат некој да им се меша во животот

Read more

Кралицата Елизабета Втора слави 70 години на британскиот престол

Read more

Како да ги отстраните жолтите дамки од пот на облеката?

Read more

Во кои земји живеат жените со најголеми гради?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои мразат некој да им се меша во животот

Читај повеќе

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Читај повеќе

Дали лаковите за нокти се безбедни за децата?

Читај повеќе

Зошто добриот развод е подобар од лошиот брак?

Читај повеќе

Кралицата Елизабета Втора слави 70 години на британскиот престол

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Читај повеќе

Помагаат за слабеење: Пет намирници богати со протеини

Читај повеќе

Како да ги отстраните жолтите дамки од пот на облеката?

Читај повеќе

Три работи кои го откриваат совршениот љубовник

Читај повеќе