Тринаесет содржини на 35. Штипско културно лето

Штипско културно лето, најстарата манифестација во Штип, годинава поради здравствените протоколи ќе се одржува на летната сцена на Домот на млади.

Кирил Панајотов, советник во Општина Штип, изјави дека годинава во согласност со здравствените протоколи настаните ќе се одржуваат под познатиот чадор, каде што уметниците ќе бидат на сцената, а публиката оддалечена на четири метри од нив.

– Штипско културно лето почнува од утре, 9 јули, а завршува на 31 јули. Во програмата имаме 13 содржини и таа е шаренолика. Нема да имаме класично отворање, туку почнува од утре со летната онлајн балетска школа „Арабеск“. На крајот учесниците ќе имаат завршен перфоманс на сцената на Дом на млади, рече Панајотов.

Публиката ќе може да проследи промоција на музички албуми, монодрами, детски претстави, изложби и промоции на книги. Сите содржини на 35-тото издание на Штипското културно лето ќе може да се следат и онлајн на интернет страницата на Дом на млади - Штип. За оваа манифестација годинава се предвидени 150.000 денари.

Тагови
реклама

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Instagram убавица: Алексис Кларк

Read more
Бомбици со банана и кокос

Бомбици со банана и кокос

Read more
Владимир Путин доби покана за посета на Белата Куќа во 2019 година

Владимир Путин доби покана за посета на Белата Куќа во 2019 година

Read more

Култура

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Read more

Откриени нови археолошки локалитети во Охридското Езеро

Read more

27 ноември 2018, почина Горан Стефановски

Read more

Изложба на фотографии „50 Нијанси воздух“  во еко-автобусите на ЈСП

Read more

Вести

Во поликлиниката во Шуто Оризари нов пункт за брзи тестови за коронавирусот

Читај повеќе

Снег и магла на Попова Шапка, намaлeна видливост на Стража

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 1.342 нови случаи од 3.399 тестирања

Читај повеќе

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

Читај повеќе

Во Србија 7.802 новозаразени, 288 пациенти на респиратор

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Голема експлозија кај Бристол, има и жртви

Читај повеќе

За една недела на угостители изречени 18 прекршочни пријави

Читај повеќе

Османи: Решението со Бугарија е во Договорот за добрососедство

Читај повеќе

КСС: Недела неработен ден без правење хаос во Законот за работни односи

Читај повеќе