Трипл-дабл за историја на Лука Дончиќ

Екипата на Далас триумфираше синоќа во НБА лигата над Вашингтон со 125:124, предводена од расположениот Лука Дончиќ кој постигна 31 поен, додавајќи и 12 скокови и рекордни 20 асистенции во кариерата.

Словенечкиот кошаркар со тоа им се приклучи на Оскар Робертсон, Меџик Џонсон и Расел Вестбрук како четвртиот кошаркар во историјата на НБА со трипл-дабл ефект на еден натпревар од + 30 поени, 20 асистенции и 10 скокови.

Од друга страна, неславен рекорд постави екипата на Оклахома, која загуби од Индијана со 152:95, претрпувајќи го највисокиот пораз на домашен терен во клупската историја.

Remote video URL

Резултати од натпреварите во НБА лигата одиграни ноќта меѓу саботата и недела:

Шарлот – Детроит 107:94

Хјустон – Голден Стејт 87:113

Атланта – Чикаго 108:97

Кливленд – Мајами 107:124

Орландо – Мемфис 112:111

Минесота – Њу Орлеанс 134:140 (по продолжение)

Оклахома – Индијана 95:152

Далас – Вашингтон 125:124

Јута – Торонто 106 :102

ЛА Клиперс – Денвер 104:110. 

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Кошарка

Богдановиќ незапирлив за Денвер

Read more

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Read more

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Read more

Кари дојде до бројката од 300 тројки во една сезона

Read more
 

Спорт

Колку ќе заработи Интер од освојувањето на Скудетото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Богдановиќ незапирлив за Денвер

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Читај повеќе

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Читај повеќе
  • play_arrow

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Читај повеќе

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе