Трите најбезбедни начини за одмрзнување мелено месо

Меленото месо е една од оние намирници кои често ги имаме во замрзнувачот, но треба да имате на ум дека одмрзнувањето на собна температура може да доведе до развој на штетни бактерии.

Температурниот опсег меѓу 5 степени и 60 степени Целзиусови често се нарекува опасна зона биодејќи бактериите кои предизвикуваат труење со храна можат брзо да растат во тој опсег. Фрижидерот е секогаш најбезбедното место за одмрзнување на сите видови меса, вклучително и меленото месо.

Кога однапред знаете дека ќе подготвите мелено месо, најбезбедно е да го одмрзнете во фрижидер. За целосно одмрзнување на половина килограм мелено месо во фрижидерот потребни се околу 12 часа. Задолжително ставете го во длабока чинија за да се складира течноста која ќе истече додека месото се одмрзнува. Ако вашите планови се променат, одмрзнатото месо ќе остане добро еден  до два дена во фрижидер.

Ако имате еден час

Ако имате половина килограм замрзнато месо, а ручекот наскоро би требало да биде готов, може да го одмрзнете во сад со студена вода. Првин уверете се дека замрзнатото месо е во водоотпорна амбалажа, а потоа ставете го во сад со студена вода. Треба да ја менувате водата на секој половина час или да додадете коцки лед за да не се загрее премногу. Половина килограм мелено месо во сад со студена вода може да се одмрзна за еден час, а потоа треба веднаш да го подготвите.

Ако имате 5 минути

Ако сте многу гладни, а дома немате ништо освен замрзнато мелено месо може брзо да го одмрзнете во микробранова. Отстранете ја сета амбалажа, ставете го месото на чинија и во микробранова на 50% јачина меѓу 2 до 3 минути.

Вртете го месото на секои 45 секунди додека целосно не се одмрзне. Надворешните делови може да се готват, па користете го меленото месо веднаш по одмрзнување.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Рецепти

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more

Рецепт на денот: Солени мафини со кашкавал и сушени домати

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе